- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Саопштење: 12% више уписаних на трећи степен, за д...
Саопштење: 12% више уписаних на трећи степен, за дјецу у дуалном систему до 170е мјесечно
Након свих активности које је Министарство просвјете спроводило у претходном периоду и кампање “Стручно, мој избор за будућност”, већ након јунског уписног рока уписано је 609 ученика на образовне програме трећег степена, што је за 12% више него претходних година. “Имајући у виду да нас очекује и августовски уписни рок, процјене су да ће ове године на програмима трећег степена бити уписано око 20% више ученика у односу на претходне године”, истакао је Вељко Томић, директор директората у Министарству просвјете.
Поред наведеног, на трогодишњим програмима у црногорским стручним школама постоји могућност за дуално образовање. Систем дуалног образовања подразумијева ситацију у којој ученик трогодишњег програма паралелно реализује школовање и рад код послодавца уз новчану надокнаду, уколико постоји интересовање обије стране.
Тако Министарство даје додатне подстицаје и за дјецу и за послодавце који се укључе у систем трогодишњег и дуалног образовања. За послодавце ти подстицаји подразумијевају да ће од сада зараду ученицима у дуалном образовању у прва два разреда плаћати Министарство, а само у трећем послодавац, док је до сада све наведено била обавеза искључиво послодавца. Та накнада у првом разреду износи најмање 10% просјечне нето зараде тј. 50е, у другом 15% тј. 75е, а у трећем 20% односно 100е.
Подстицаји за ученике огледају се у могућности да дјеца која се пријаве за нека од дефицитарних занимања трећег степена добију мјесечне стипендије од 70е. Овогодишњи конкурс за стипендирање предвидио је 110 стипендија, а пријавило се 117 ученика, и у току је поступак рангирања.
“Сви наведени подстицаји заправо значе да дијете које се школује по дуалном систему и притом је корисник стипендије, има мјесечну надокнаду између 120 и 170 еура” истиче Томић.
Када је ријеч о функционисању система дуалног образовања, Томић је појаснио и процедуре: “Центар за стручно образовање провјерава испуњеност кадровских и материјалних услова пријављених послодаваца. Додатно, у средњим стручним школама постоји систематизовано мјесто Организатор практичне наставе, који прати реализацију наставе код послодавца. Постигнућа ученика провјерава комисија састављена од представника Школе и послодавца”.
“У Њемачкој је стопа незпослености младих око 7%, што је знатно мање у односу на просјек незапослености младих у ЕУ, управо због функционалног дуалног образовања. Овај систем је од велике важности за развој личних компетенција, али и тржиште, те користим прилику да позовем послодавце да се за све додатне информације по овом питању обрате Министарству”, закључује Томић.
ПР служба Министарства просвјете