- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Предузећа препознају значај увођења ино...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Предузећа препознају значај увођења иновативности у пословање
Објављено: 08.07.2017. • 17:40 Аутор: Министарство економије
Више од 80 одсто предузећа, обухваћених недавним истраживањем о иновативним активностима на нивоу малих и средњих предузећа, у претходне три године је увело једну или више иновација у своје пословање.
Истраживање о иновативним активностима на нивоу малих и средњих предузећа, посматрајући иновације производа и услуга, иновације у организацији, у процесу производње и иновације у маркетингу, спроведено је од стране ЦЕЕД цонсултинг на узорку од 103 правна лица на територији 11 општина у Црној Гори.
Резултати истраживања показују да је од укупног броја анкетираних предузећа, њих 83,5% у претходне три године увело неку (једну или више) иновацију у своје пословање. Предузећа су највише уводила иновације у маркетингу – 63,1%, затим у процесу производње или испоруке 55,3%, слиједе иновације производа 52,4%, док су иновације у организацији биле најмање заступљене - 40,8%.
Када је ријеч о врсти иновативне активности, предузећа су своје пословне активности највише фокусирала на увођење нових производа који би били новина на црногорском тржишту, затим на набавку нове опреме и технологија којим би побољшали свој производни процес, на унапрјеђење квалитета производа и процеса, на новине у промјени дизајна или паковања производа и увођење нових техника за промоцију производа, као што су промоција путем интернета, тв реклама, каталога, и сл.
Најзначајнији ефекти увођења иновативних активности су манифестовани кроз повећање асортимана производа и услуга, пораст производних капацитета/обима услуга, повећање продуктивности компаније и повећање пласмана и продаје на постојећем тржишту. Најзначајнији фактор који је спречавао иновативну активност у малим и средњим предузећима, по мишљењу испитаника су финансијске природе тј. потешкоће у обезбјеђивању средстава и високи трошкови иновација.
Када је ријеч о пословној сарадњи са другим компанијама/институцијама/организацијама приликом увођења иновација, наведено истраживање је показало да је сарадњу имало више од половине предузећа, при чему су најзначајни партнери приликом увођења иновација биле домаће компаније, и то у преко 50% случајева.
С друге стране, када је у питању сарадња са факултетима, нешто мање од једне четвртине предузећа је навело да је имало неку врсту сарадње при увођењу иновација. То значи да је потребно да предузећа у већој мјери препознају значај специјализоване екстерне подршке за њихов развој, односно неопходна је већа сарадња са пружаоцима услуга који посједују специфична знања која ће омогућити остварење пуног потенцијала иновација.
Управо у циљу олакшања и поспјешивања сарадње између предузећа из приоритетних сектора индустрије и пружаоца специјализованих савјетодавних услуга, мапирана су црногорска предузећа, факултети, институти, лабораторије које пружају савјетодавне услуге које могу бити директна подршка у процесу увођења иновација. Ова база је заснована на информацијама расположивим у Централном регистру привредних субјеката, као и на основу додатне претраге о активностима тих предузећа, односно факултета и института. Према урађеној бази пружаоца услуга може се закључити да за готово све врсте услуга постоје компаније и институције које пружају тражени вид подршке.
Поменуто истраживање спровело је Министарство економије у сарадњи са Организацијом Уједињених нација за индустријски развој (УНИДО), у оквиру пројекта „Јачање конкурентности и иновативних капацитета Црне Горе кроз одрживе политике економског раста“.
КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?