Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

До 5.600 радова на контроли: креће употреба софтвера против плагијаризма на свим факултетима

Објављено: 11.07.2017. 17:55 Аутор: ПР служба Министарства просвјете
До 5.600 поднесака моћи ће се наћи на контроли софтвера против плагијаризма који је прибављен на двије године кроз пројекат Министарства просвјете у сарадњи са Свјетском банком. То је саопштено на данашњој презентацији поменутог иТхентицате софтвера за детекцију плагијаризма. Током презентације обратила се представница Директората за високо образовање Биљана Мишовић, као и представници америчке компаније Турнитин ЛЛЦ која је прибавила софтвер: регионални менаџер Гоа Борек и директор маркетинга за Европу, Блиски исток и Африку Клаудија Довел.

Током дешвања истакнуто је да је Софтвер набављен у складу са прописаним процедурама Свјетске банке која финансира овај пројекат. Набавка је завршена у јуну мјесецу. Одабрана је америчка компанија Турнитин ЛЛЦ са којом је потписан уговор на двије године.

Спецификација је дефинисана у складу са потребама које су исказале све црногорске установе високог образовања. Ту се, како је појашњено, мисли на универзитете и самосталне факултете, што значи да су све установе у Црној Гори обухваћене.
PR služba Ministarstva prosvjete


Наредни корак је обука представника установа високог образовање за коришћење софтвера, као и потписивање појединачних уговора о лиценци са свим установама, као крајњим корисницима, који ће саме дефинисати процедуре примјене. Планирано је да ово буде завршено током јула, након чега ће софтвер почети да се користи.

Овом приликом Мишовић је истакла: “Свим установама смо прослиједили допис са питањем колико има радова који би били потенцијално подложни контроли, те смо добили повратну информацију и на основу ње кренули у Пројекат. Дефинисање посљедица за оне који плагирају радове је на установама, баш као и сами процес утврђивања. Министарство је са друге стране, свјесно да је за друштво немјерљиво значјано посветити се овој теми, и зато смо и ушли у Пројекат.”
На питање да ли ће се контролисати неки од радова који су раније били предмет интересовања јавности и за које се сумњало да су плагијати, Мишовић је рекла: “Процедура покретања поступка је на самим установама, баш као и прописивање посљедица за оне за које се утврди да су плагирали рад. Дакле, установа је аутономна у том дијелу јер је ријеч о питању академске природе”.

Софтвер иТхентицате омогућиће установама високог образовања приступ најпознатијим свјетским базама података отвореног и затвореног типа, из свих области, у циљу свеобухватне провјере радова.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?