Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Делегација Владе Црне Горе на 67. засиједању Комитета за елиминацију свих облика дискриминације жена

Објављено: 12.07.2017. 03:20 Аутор: ПР служба

Делегација  Владе Црне Горе коју предводи министар за људска и мањинска права Мехмед Зенка учествовала је данас, у Женеви, на 67. засиједању Комитета за елиминацију свих облика дискриминације жена.

Чланови/ице делегације бранили су пред Комитетом ИИ Извјештај Црне Горе о спровођењу Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена.

Комитет је похвалио извјештај Црне Горе који је показао унапређење законодавног оквира и политика и успостављање механизама за родну равноправност. Комитет је  исказао интересовање  за имплементацију одредаба Конвенције у пракси. Питања су конципирана према члановима Конвенције и у вези са тим исти су се интересовали за предузимање општих и специфичних мјера за елиминисање дискриминације и стереотипа у свим областима гдје јос увијек постоје евентуални видови дискриминације.

У фокусу интересовања била је политичка партиципација, односно које мјере предузимају Скупштина Црне Горе и политичке партије у вези са већим политичким аткивизмом и афирмисањем лидерства, као и дјеловање парламентарне мреже жена.

У области родно заснованог насиља питања су се односила на спровођење закона из области заштите од насиља и мултидисциплинарног одговора на насиље. Од посебног интересовања била је област борбе против трафикинга, експлоатације или проституције и мјере које предузимају надлежне институције у циљу сузбјјања и заштите.

Кроз интерактивну дискусију са представницима/ама делегације, Комитет је упознат са измјенама и допунама свих закона који су у области постизања родне равноправности иновирани у циљу усаглашавања са међународним стандардима. Области од интереса односиле су се још и на образовање, социјалну заштиту, положај жена на тржишту рада, остваривање права из радних односа, здравља И маргинализованих група,и правосуђе.

Конвенција о елиминацији свих облика дискриминације жена, која у суштини садржи међународну повељу о правима жена, позната  је и под називом Женска конвенција. Иста је усвојена на Генералној скупштини Уједињених нација 18. децембра 1979. године, као први свеобухватни међународно признати документ о правима жена.Поменута Конвенција је саставни дио националног законодавства (члан 9 Устава Црне Горе), те се примјењује директно и има приоритет над домаћим законима.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?