Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан неформални састанак министара за животну средину у Талину, Естонија

Објављено: 17.07.2017. 14:04 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Ministarstvo održivog razvoja i turizma Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Неформални састанак министара за животну средину одржан је у Талину, у Естонији, 13. и 14. јула. Црногорску делегацију чинили су државни секретар Саша Радуловић и генерална диреторица Директората за животну средину у Министарству одрживог развоја и туризма Ивана Војиновић.

Неформални састанак министара за животну средину одржан је на почетку шестомјесечног предсједавања Естоније Европском унијом, које траје од 01. јула до 31. децембра 2017. Неформалним састанком предсједавао је министар за животну средину Естоније, Сиим Киислер, а уводна излагања првог, односно другог дана, имали су европски комесар за животну средину, поморску политику и рибарство, Кармену Вела и европски комесар за енергетику и климатску акцију, Мигуел Ариас Цаñете.

Први дан неформалног састанка бавио се темом еко иновација, што ће бити и један од приоритета Естоније током шестомјесечног предсједавања ЕУ. Промоција еко иновација значи каналисање финансија ка одрживим рјешењима у поредјењу са тзв. „бусинесс-ас-усуал“ моделима. Закључено је да су потребна додатна финансијска средства, из јавних и приватних извора, или њихова комбинација, како би се дошло до иновативних рјешења. Искуства и мишљења су размијењена на три сесије које су се бавиле питањима транспарентности производа, паметних градова и финансирања.

Током естонског предсједавања ЕУ наставиће се рад на наведеним питањима с циљем усвајања закључака о еко-иновацијама на Савјету о животној средини који ће бити одржан у децембру 2017.

Ministarstvo održivog razvoja i turizmaДругог дана неформалног министарског састанка тема су биле климатске промјене у контексту очекивања, могућности и потенцијалних изазова који се тичу визије трансформације и циљева који се желе постићи Париским споразумом. Имплементација Париског споразума је од изузетне важности за Црну Гору и Предлог Закона о потврдјивању Париског споразума требало би да буде усвојен од стране Владе до краја јула текуће године. Подсјећамо да се Црна Гора на Самиту у Паризу, одржаном у децембру 2015, обавезала на смањење емсије гасова са ефектом стаклене баште за 30% до 2030. године у поредјењу са 1990. као базном годином.

На маргинама састанка црногорска делегација сусрела се са Сократисом Фамелосом, замјеником министра животне средине Грчке, као и са Ницосом Коyиалисом који су у пријатељском и отвореном разговору изразили спремност да посјете Црну Гору и са својим експертима пруже пуну подршку на пројектима везним за животну средину, туризам и пољопривреду .

Такође, државни секретар Саша Радуловић имао је сусрет са Маркку Марккула, предсједником Одбора региона ЕУ који је, такодје, изразио жељу да посјети Црну Гору , те изразио спремност да Црној Гори помогне при процесу отварања поглавља 27 као и кроз реализацију пројеката везаних за управљање отпадом и животну средину помоћу постојећих програма ЕУ као и уз помоћ нових планираних инструмената.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?