Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Умјесто старог из 1996. нови Правилник о спортским организацијама

Објављено: 20.07.2017. 16:34 Аутор: Министарство спорта

Ministarstvo sporta


Министарство спорта Црне Горе, промијенило је, двадесет година стара, правила о објектима, опреми и кадровима, неопходним за оснивање клубова, савеза и других спортских организација. Умјесто старог који датира из марта 1996. на снагу је ступио нови Правилник, којим министартсво прецизно регулише “оснивање и обављање дјелатности спортских организација”. Главне новине које ће важити за све будуће новоосноване клубове и савезе, односе се на број регистрованих спортиста неопходних за оснивање и обављање дјелатности спортских организација, измијењени су услови у погледу спортских објеката односно простора, потребног стручног кадра и спортске опреме.

Без регистрованих спортиста неће бити ни клубова

Први пут, новим правилником Министарства спорта дефинише се број спортиста неопходан да би се основала једна спортска организација. Уколико је ријеч о колективним спортовима, један од услова је да клуб код одговарајућег савеза има регистровану најмање једну спортску екипу или најмање петнаест регистрованих спортиста у младјим и омладинским категоријама. У појединачним спортовима, клуб треба да има најмање пет, код матичног савеза, регистрованих спортиста. Новина је и то што је спортска организација дужна да учлани спортисте код националног савеза или их уговором ангажује и региструје.

Тренинзи у спортским објектима током цијеле године 

Да би нека спортска организација задовољила просторне услове неопходне за рад, поред канцеларије у пословном објекту у којој се налази сједиште организације, треба да има и спортски објекат за припеме односно тренинг и вјежбање спортиста у току цијеле године. Уколико се бави организацијом спортских такмичења, такодје јој је потребан објекат према правилима надлежног националног или медјународног спортског савеза. 

Један тренер на педесет спортиста 

За разлику од старог правилника који је само набрајао ко може обучавати и тренирати спортисте, нови правилник доноси двије круцијалне измјене. Наиме, сматраће се да једна спортска организација има ангажован стручни кадар ако има најмање једног тренера на сваких педесет спортиста. Клубови га могу упослити уколико са њим закључе Уговор о стручном анагажовању или Уговор о раду. 

Неопходна опрема?

Лопте, тренерке, дресови, справе, уређаји и други спортски реквизити, потребни су за опремање и актвности спортиста. Неопходна им је и канцеларијска опрема, а клубови који се такмиче у сениорској конкуренцији у највишем националном рангу, општински и национални савези треба убудуће да имају и званичну интернет презентацију која садржи: основне податке о спортској организацији, о члановима, спортистима, стручним лицима и њиховим лиценцама, податке о реализацији програма који се финансирају из државног буџета по основу Јавног конкурса, податке о спортским резултатима, статут и опсте акте и спортска правила. Неопходно је да имају и прибор за пружање прве помоћи, док сва опрема треба да је атестирана и да одговара стандардима који се односе на ту врсту спортске опреме. 

Стари правилник више не важи 

Нови „Правилник о ближим условима за оснивање и обављање дјелатности спортских организација“ ступио је на снагу након што је објављен у Службеном листу Црне Горе. Стари „Правилник о ближим условима које треба да испуњавају спортске организације у погледу објеката, опреме и кадова“ из 1996. више не важи.

МИНИСТАРСТВО СПОРТА
 Подгорица, 20. јул 2017.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?