- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Министарка Дамјановић разговарала са црногорским н...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка Дамјановић разговарала са црногорским научницима из дијаспоре
Објављено: 21.07.2017. • 21:48 Аутор: Министарство науке
Министарство науке Црне Горе организовало је данас у Ливинг Роом-у (ЦентреВилле) окупљање црногорских научника из дијаспоре, а скуп је отворила министарка науке др Сања Дамјановић.
Министарка је са научницима и научницама из дијаспоре, а који се тренутно налазе у Црној Гори на годишњем одмору, Данијелом Поповић, Маријом Вукотић, Аленком Хоџић, Александром Челебићем, Милицом Церовић, Филипом Ивановићем, Андрејом Михаиловићем, Виолетом Салонен, Сергејом Ђурановићем и Зувдијом Кандићем, разговарала о будућим модалитетима сарадње и њиховом учешћу на великој конференцији за научну заједницу из дијаспоре, а која ће се одржати почетком новембра ове године.
На скупу је представницима научне дијаспоре изнијета Иницијатива за оснивање међународног научног института за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе, као и кораци који су до сада направљени у циљу реализације Иницијативе. Министарка Дамјановић је искористила прилику да са црногорским научницима разговара о сарадњи управо на том пројекту.
-Драго ми је што имамо прилику да у неформалном разговору размијенимо мишљења о начинима будуће сарадње Министарства са дијаспором. Позивам вас да слободно изнесете приједлоге и сугестије, како би заједничким снагама нашу земљу приближили свјетским научним збивањима и на тај начин обезбиједили конкурентност и већу научну видљивост, казала је министарка у уводном излагању.
Она је упознала представнике дијаспоре са радом Министарства, као и будућим плановима у циљу уписивања Црне Горе на свјетску научну мапу, а кроз умрежавање и приступање међународној научној инфраструктури. Изразила је задовољство што је Црна Гора почетком јула постала пуноправни члан на ЦМС експерименту у ЦЕРН-у, једном од највећих ЛХЦ експеримената, те најавила да ће крајем године наша земља приступити и реномираним европским организацијама за молекуларну биологију и медицину – ЕМБЛ и ЕМБО.
-Један од приоритета Министарства науке јесте интернационализација на високом нивоу и приступање у међународне колаборације, казала је министарка Дамјановић.
Министарка је представила Иницијативу за оснивање међународног научног института, са мисијом „Наука за мир“, јер је намјера да се управо и црногорска научна заједница укључи у даљу реализацију пројекта, а допринос може бити од великог значаја, имајући у виду стручне референце које посједују.
Представници дијаспоре, који су присуствовали данашњем скупу, тренутно раде у реномираним научним институцијама из области природних, техничких, као и друштвених наука, у САД-у, Француској, Великој Британији, Белгији, те земљама региона.
У разговору са министарком истакли су да их радује што је Министарство препознало значај повезивања са научном заједницом, те да отвара врата за дијаспору која може помоћи да се развију добре идеје, а радо ће се одазвати позиву да дају своје стручне приједлоге у вези са поменутом Иницијативом.
Спремни су да разговарају о начинима ангажовања у Црној Гори и трансферу знања и вјештина које су стекли у свјетским научним институцијама.
Испред Министарства науке скупу су присуствовали и генерални директор Директората за научно-истраживачку дјелатност др Дарко Петрушић и пројектни менаџер за истраживања у оквиру ИНВО пројекта Саша Ивановић.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?