- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Државни секретар и национални координатор за НАТО ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Државни секретар и национални координатор за НАТО мр Драган Пејановић учествовао на конференцији ,,Регионална сарадња и безбједност"
Објављено: 22.07.2017. • 20:05 Аутор: МУП
Одбор за безбједност и одбрану Скупштине Црне Горе био је данас домаћин регионалне конференције на тему: ″Регионална сарадња и безбједност″ која је окупила предсједнике одбора за безбједност и одбрану Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније и Словеније и шефове делегација у ПС НАТО.
Циљ регионалне конференције била је размјена искустава у области безбједности као и разматрање савремених изазова са којима се суочавају државе Западног Балкана.
Предсједник Скупштине Црне Горе Иван Брајовић казао је отварајући скуп да земље Западног Балкана морају имати исту визију будућности региона која подразумијева мјесто у ЕУ и НАТО. Брајовић је као важно истакао јачање међусобног разумијевања и сарадње у региону, те визију и вјеру у јединство европске заједнице у којој ће, како је нагласио, мјесто имати свака држава Западног Балкана.'' Европске вриједности јесу и морају бити наша главна водиља, не занемарујући традиционалне, идентитетске и културолошке особености појединих земаља. Црна Гора, као модел мултиконфесионалног склада, као држава у којој живи више нација и у којој се равноправно славе празници три вјере – може бити примјер кохезије за друге државе и то су вриједности на које смо посебно поносни'', казао је Брајовић. Предсједник Скупштине такође је додао и да ниједна држава није јака да се сама суочи са изазовима попут миграција и климатских промјена, те да је у том смислу потребно снажније реализовати заједничке иницијативе у региону.
Потпредсједник Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику и министар правде Зоран Пажин, поручио је да чланством у НАТО Црна Гора доприноси безбједносној кохезији региона и додао да ће као нова чланица Алијансе, наша држава пружити подршку и осталим земљама региона у њиховој намјери да постану чланице тог војног савеза. Пажин је констатовао да регион Западног Балкана кроз историју није био имун на изазове те да та чињеница довољно обавезује сваку земљу појединачно. Пажин је такође нагласио и да снажно вјерује у европски пут региона и његову пуну валоризацију кроз чланство у ЕУ.
Министар одбране Предраг Бошковић поручио је да ће Црна Гора као нова чланица НАТО-а снажно подржавати аспирације сусједа када је ријеч о чланству у ЕУ и НАТО, као и сваку иницијативу која има за циљ промовисање регионалне сарадње. Бошковић је нагласио и да црногорско чланство у НАТО није уперено против било које друге земље. Министар одбране указао је на потребу интензивније сарадње кроз одбрамбене и безбједносне иницијативе регионалног типа и у том контексту посебно истакао сарадњу земаља региона у оквиру А5 иницијативе за коју је истакао да је дала посебан допринос сарадњи у области безбједности на Балкану.
Обраћајући се учесницима скупа, државни секретар Министарства унутрашњих послова и национални координатор за НАТО Драган Пејановић поручио је да је регионална сарадња на пољу безбједности неопходан услов за политичку, економску и сваку другу стабилност те привлачење инвестиција, отварање нових радних мјеста и побољшање живота грађана. Пејановић је такође додао да би хармонизација система безбједности и постизање што већег степена интероперабилности требало да буде приоритет у региону те да заједничке војне вјежбе држава региона посебно доприносе остваривању овог циља. ''С тим у вези, свакако је и сарадња полицијских организација, кроз разне форме заједничког рада и дјеловања, електронску размјену информација, кроз рад заједничких патрола, размјену полицијских службеника током туристичке сезоне, спровођење заједничких акција, рад у заједничким билатерланим или трилатералним центрима'', казао је Пејановић.
,,Стабилан и безбједан регион је перспектива свих нас. Регион изван сукоба. Регион који се суочава са проблемима на јединствен начин. Зато сви у доменима своје надлежности, испуњавајући радне задатке, треба да се окренемо интересима оних с почетка мог излагања-интересима грађана. А интерес грађана је да могу да се слободно крећу, да се добро школују, запошљавају, лијече и да живе што боље", закључио је он.
Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Обрад Мишо Станишић поручио је отварајући скуп да је колективни одговор на савремене транснационалне изазове попут сајбера тероризма и миграција од кључног значаја за земље Западног Балкана. Станишић је нагласио да је стабилан Западни Балкан неодвојиви дио Европе и додао да Црна Гора има континуирану политику која даје допринос добросусједским односима и стабилности. Црна Гора је, како је казао предсједник Одбора, више пута показала да баштини принципе грађанског друштва, вјерске толеранције и поштовање принципа међународног права. У том контексту Станишић је подсјетио да је Црна Гора била једина земља региона која није водила рат и која је питање своје самосталности ријешила мирним путем. Станишић је поручио да земље региона само заједно могу одговорити на савремене изазове безбједности, и додао да чланство Црне Горе у НАТО нуди јединствен безбједносни штит за земље региона и гаранцију сигурне будућности и просперитета. ,,Савремени живот нас учи да су безбједносне опасности, гдје год да се појављују, заједнички проблем. Искуство је показало да се они могу и морају рјешавати једино удруженим снагама и сарадњом. НАТО се посебно за нас на Балкану показује као најсигурнији оквир стабилности и просперитетније будућности. Сматрамо да нашим активним ангажовањем у региону, као и на другим подручјима, можемо заједно с партнерима да доприносимо јачању регионалне безбједности. Чланство у НАТО је гаранција да ћемо моћи управљати својом будућношћу, и тиме осигурати да се многе непријатне епизоде из наше даље и ближе прошлости никад не понове'', поручио је Станишић. Предсједник Одбора такође је казао да ће Црна Гора снажно подржати све сусједе који за циљ имају чланство у НАТО и ЕУ будући да те двије организације баштине исте принципе попут владавине права и друштвеног развоја.
Предсједник Одбора за контролу служби безбједности Скупшине Србије Игор Бечић нагласио је да је безбједност недјељива и да не познаје границе, те да је правовремена размјена информација од суштинског значаја за државе региона. Бечић је подсјетио да је Србија Кривичним закоником регулисала питање одласка појединаца на страна ратишта те да је за то дјело прописала адекватне казне. Бечић је такође казао да се Србија на адекватан начин бави питањем мигрантске кризе и контролом над кретањем миграната, и то упутио апел за отварањем граница како би се обезбиједио несметан пролаз миграната ка њиховим крајњим дестинацијама. Наставак регионалне сарадње у области рјешавања мигрантске кризе, сајбер тероризма, према ријечима Бечића, од кључног је значаја за регионалноу сарадњу.
Замјеник шефа Изасланства Хрватског сабора у Парламентарној скупштини НАТО-а, Франко Видовић казао је да би приоритет свих земаља региона требало да буде улагање у системе безбједности, као и заједничке вјежбе. Видовић је као кључне проблеме навео низ транснационалних пријетњи попут трговине наркотицима и људима, као и сајбер тероризам и додао да савремени међународни односи не познају границе између унутрашње и спољне безбједности. Видовић је исказао увјерење и да ће ПС НАТО дати заједнички одговор и оквир на поменуте проблеме.
Предсједник Одбора за унутарњу политику и националну сигурност Хрватског сабора Ранко Остојић поручио је да су проблеми једне земље у региону проблеми свих њених сусједа те да се то видјело на примјеру временских непогода кроз које су прошле и Хрватска и Црна Гора. Остојић је као суштински важне за даљи развој колективног система безбједности навео већа издвајања за улагање у војну опрему и систем безбједности земаља чланица НАТО али и аспираната за чланство.
Потпредсједник Одбора за одбрану Словеније Марјан Долиншек констатовао је да јак сигнал политике отворених врата који заступају званичници Европске Уније даје подстицај државама Западног Балкана и додао да је већа присутност НАТО-а и ЕУ од суштинског значаја на том простору. Долиншек је додао и да је право на мир и сигурност је право сваког грађанина те је задатк оних који воде државе да им то и обезбједе.
Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и сигурност БиХ Сифет Поџић нагласио је да је размјена искуства у раду кључна за сусједе. Поџић је такође нагласио и потребу ефикаснијег рјешавања питања регулисања бржег и оперативнијег прелаза људи преко граничних прелаза као и проблем временских непогода које су, како је подсјетио, све чешћи изазов земљама региона.
Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПС НАТО Никола Ловриновић осврнуо се на процес евроатлантских интеграција кроз који пролази БиХ нагласивши да та земља улаже јаке напоре у реформу владавине права. Ловриновић је казао и да би земље региона требало да размотре и покретање посебног облика сарадње који би водили национални парламенти будући да је, како је закључио, њихова улога у процесу интеграција кључна.
Предсједник Комисије за надзор посебних мјера за пресретање комуникација од стране Министарства унутрашњих послова, Финанцијске полиције, Управе царина и Министарства одбране, Емил Димитриев указао је на проблем тзв балканске руте као важне зоне транзита за терористе и у том контексту нагласио да Македонија улаже јаке напоре у контролу граничних прелаза. Димитриев се у свом излагању осврнуо на препреке са којима се Македонија суочава на свом евроатлантском путу и нагласио да, када је ријеч о Македонији, чланство у НАТО и Европској Унији нема алтернативу.
Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Собрања, Максим Димитриевски честитао је Црној Гори на чланству у НАТО. Димитриев је у свом излагању као позитиван примјер посебно истакао сарадњу полицијских патрола земаља региона на рјешавању мигрантске кризе. Димитриев је казао да је приоритет региона чланство у НАТО и додао да би земље сусједи добру сарадњу у области безбједности требало да демонстрирају кроз организовање заједничких војних вјежби.
Шеф Делегације Србије у ПС НАТО Драган Шормаз подсјетио је да Србија води политику војне неутралности, али да је и поред тога посвећена унапријеђењу војног сектора те да редовно реализује војне вјежбе са земљама чланицама НАТО-а. Шормаз је казао и да је као подстрек земљама региона потребан оквиран период за улазак у ЕУ те да би свака земља аспирант требало да у процесу европских интеграција буде награђена сходно појединачним доприносу реформама и напретку.
Данашњи скуп окупио је тридесет учесника међу којима су предсједници одбора за безбједност као и шефови делегација при ПС НАТО. Конференција'' Регионална сарадња и безбједност '' организована је у част пуноправног чланства Црне Горе у НАТО.
Цјелокупно излагање државног секретара можете преузети овдје
Циљ регионалне конференције била је размјена искустава у области безбједности као и разматрање савремених изазова са којима се суочавају државе Западног Балкана.
Предсједник Скупштине Црне Горе Иван Брајовић казао је отварајући скуп да земље Западног Балкана морају имати исту визију будућности региона која подразумијева мјесто у ЕУ и НАТО. Брајовић је као важно истакао јачање међусобног разумијевања и сарадње у региону, те визију и вјеру у јединство европске заједнице у којој ће, како је нагласио, мјесто имати свака држава Западног Балкана.'' Европске вриједности јесу и морају бити наша главна водиља, не занемарујући традиционалне, идентитетске и културолошке особености појединих земаља. Црна Гора, као модел мултиконфесионалног склада, као држава у којој живи више нација и у којој се равноправно славе празници три вјере – може бити примјер кохезије за друге државе и то су вриједности на које смо посебно поносни'', казао је Брајовић. Предсједник Скупштине такође је додао и да ниједна држава није јака да се сама суочи са изазовима попут миграција и климатских промјена, те да је у том смислу потребно снажније реализовати заједничке иницијативе у региону.
Потпредсједник Владе за политички систем, унутрашњу и вањску политику и министар правде Зоран Пажин, поручио је да чланством у НАТО Црна Гора доприноси безбједносној кохезији региона и додао да ће као нова чланица Алијансе, наша држава пружити подршку и осталим земљама региона у њиховој намјери да постану чланице тог војног савеза. Пажин је констатовао да регион Западног Балкана кроз историју није био имун на изазове те да та чињеница довољно обавезује сваку земљу појединачно. Пажин је такође нагласио и да снажно вјерује у европски пут региона и његову пуну валоризацију кроз чланство у ЕУ.
Министар одбране Предраг Бошковић поручио је да ће Црна Гора као нова чланица НАТО-а снажно подржавати аспирације сусједа када је ријеч о чланству у ЕУ и НАТО, као и сваку иницијативу која има за циљ промовисање регионалне сарадње. Бошковић је нагласио и да црногорско чланство у НАТО није уперено против било које друге земље. Министар одбране указао је на потребу интензивније сарадње кроз одбрамбене и безбједносне иницијативе регионалног типа и у том контексту посебно истакао сарадњу земаља региона у оквиру А5 иницијативе за коју је истакао да је дала посебан допринос сарадњи у области безбједности на Балкану.
Обраћајући се учесницима скупа, државни секретар Министарства унутрашњих послова и национални координатор за НАТО Драган Пејановић поручио је да је регионална сарадња на пољу безбједности неопходан услов за политичку, економску и сваку другу стабилност те привлачење инвестиција, отварање нових радних мјеста и побољшање живота грађана. Пејановић је такође додао да би хармонизација система безбједности и постизање што већег степена интероперабилности требало да буде приоритет у региону те да заједничке војне вјежбе држава региона посебно доприносе остваривању овог циља. ''С тим у вези, свакако је и сарадња полицијских организација, кроз разне форме заједничког рада и дјеловања, електронску размјену информација, кроз рад заједничких патрола, размјену полицијских службеника током туристичке сезоне, спровођење заједничких акција, рад у заједничким билатерланим или трилатералним центрима'', казао је Пејановић.
,,Стабилан и безбједан регион је перспектива свих нас. Регион изван сукоба. Регион који се суочава са проблемима на јединствен начин. Зато сви у доменима своје надлежности, испуњавајући радне задатке, треба да се окренемо интересима оних с почетка мог излагања-интересима грађана. А интерес грађана је да могу да се слободно крећу, да се добро школују, запошљавају, лијече и да живе што боље", закључио је он.
Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Обрад Мишо Станишић поручио је отварајући скуп да је колективни одговор на савремене транснационалне изазове попут сајбера тероризма и миграција од кључног значаја за земље Западног Балкана. Станишић је нагласио да је стабилан Западни Балкан неодвојиви дио Европе и додао да Црна Гора има континуирану политику која даје допринос добросусједским односима и стабилности. Црна Гора је, како је казао предсједник Одбора, више пута показала да баштини принципе грађанског друштва, вјерске толеранције и поштовање принципа међународног права. У том контексту Станишић је подсјетио да је Црна Гора била једина земља региона која није водила рат и која је питање своје самосталности ријешила мирним путем. Станишић је поручио да земље региона само заједно могу одговорити на савремене изазове безбједности, и додао да чланство Црне Горе у НАТО нуди јединствен безбједносни штит за земље региона и гаранцију сигурне будућности и просперитета. ,,Савремени живот нас учи да су безбједносне опасности, гдје год да се појављују, заједнички проблем. Искуство је показало да се они могу и морају рјешавати једино удруженим снагама и сарадњом. НАТО се посебно за нас на Балкану показује као најсигурнији оквир стабилности и просперитетније будућности. Сматрамо да нашим активним ангажовањем у региону, као и на другим подручјима, можемо заједно с партнерима да доприносимо јачању регионалне безбједности. Чланство у НАТО је гаранција да ћемо моћи управљати својом будућношћу, и тиме осигурати да се многе непријатне епизоде из наше даље и ближе прошлости никад не понове'', поручио је Станишић. Предсједник Одбора такође је казао да ће Црна Гора снажно подржати све сусједе који за циљ имају чланство у НАТО и ЕУ будући да те двије организације баштине исте принципе попут владавине права и друштвеног развоја.
Предсједник Одбора за контролу служби безбједности Скупшине Србије Игор Бечић нагласио је да је безбједност недјељива и да не познаје границе, те да је правовремена размјена информација од суштинског значаја за државе региона. Бечић је подсјетио да је Србија Кривичним закоником регулисала питање одласка појединаца на страна ратишта те да је за то дјело прописала адекватне казне. Бечић је такође казао да се Србија на адекватан начин бави питањем мигрантске кризе и контролом над кретањем миграната, и то упутио апел за отварањем граница како би се обезбиједио несметан пролаз миграната ка њиховим крајњим дестинацијама. Наставак регионалне сарадње у области рјешавања мигрантске кризе, сајбер тероризма, према ријечима Бечића, од кључног је значаја за регионалноу сарадњу.
Замјеник шефа Изасланства Хрватског сабора у Парламентарној скупштини НАТО-а, Франко Видовић казао је да би приоритет свих земаља региона требало да буде улагање у системе безбједности, као и заједничке вјежбе. Видовић је као кључне проблеме навео низ транснационалних пријетњи попут трговине наркотицима и људима, као и сајбер тероризам и додао да савремени међународни односи не познају границе између унутрашње и спољне безбједности. Видовић је исказао увјерење и да ће ПС НАТО дати заједнички одговор и оквир на поменуте проблеме.
Предсједник Одбора за унутарњу политику и националну сигурност Хрватског сабора Ранко Остојић поручио је да су проблеми једне земље у региону проблеми свих њених сусједа те да се то видјело на примјеру временских непогода кроз које су прошле и Хрватска и Црна Гора. Остојић је као суштински важне за даљи развој колективног система безбједности навео већа издвајања за улагање у војну опрему и систем безбједности земаља чланица НАТО али и аспираната за чланство.
Потпредсједник Одбора за одбрану Словеније Марјан Долиншек констатовао је да јак сигнал политике отворених врата који заступају званичници Европске Уније даје подстицај државама Западног Балкана и додао да је већа присутност НАТО-а и ЕУ од суштинског значаја на том простору. Долиншек је додао и да је право на мир и сигурност је право сваког грађанина те је задатк оних који воде државе да им то и обезбједе.
Предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и сигурност БиХ Сифет Поџић нагласио је да је размјена искуства у раду кључна за сусједе. Поџић је такође нагласио и потребу ефикаснијег рјешавања питања регулисања бржег и оперативнијег прелаза људи преко граничних прелаза као и проблем временских непогода које су, како је подсјетио, све чешћи изазов земљама региона.
Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине БиХ у ПС НАТО Никола Ловриновић осврнуо се на процес евроатлантских интеграција кроз који пролази БиХ нагласивши да та земља улаже јаке напоре у реформу владавине права. Ловриновић је казао и да би земље региона требало да размотре и покретање посебног облика сарадње који би водили национални парламенти будући да је, како је закључио, њихова улога у процесу интеграција кључна.
Предсједник Комисије за надзор посебних мјера за пресретање комуникација од стране Министарства унутрашњих послова, Финанцијске полиције, Управе царина и Министарства одбране, Емил Димитриев указао је на проблем тзв балканске руте као важне зоне транзита за терористе и у том контексту нагласио да Македонија улаже јаке напоре у контролу граничних прелаза. Димитриев се у свом излагању осврнуо на препреке са којима се Македонија суочава на свом евроатлантском путу и нагласио да, када је ријеч о Македонији, чланство у НАТО и Европској Унији нема алтернативу.
Предсједник Одбора за безбједност и одбрану Собрања, Максим Димитриевски честитао је Црној Гори на чланству у НАТО. Димитриев је у свом излагању као позитиван примјер посебно истакао сарадњу полицијских патрола земаља региона на рјешавању мигрантске кризе. Димитриев је казао да је приоритет региона чланство у НАТО и додао да би земље сусједи добру сарадњу у области безбједности требало да демонстрирају кроз организовање заједничких војних вјежби.
Шеф Делегације Србије у ПС НАТО Драган Шормаз подсјетио је да Србија води политику војне неутралности, али да је и поред тога посвећена унапријеђењу војног сектора те да редовно реализује војне вјежбе са земљама чланицама НАТО-а. Шормаз је казао и да је као подстрек земљама региона потребан оквиран период за улазак у ЕУ те да би свака земља аспирант требало да у процесу европских интеграција буде награђена сходно појединачним доприносу реформама и напретку.
Данашњи скуп окупио је тридесет учесника међу којима су предсједници одбора за безбједност као и шефови делегација при ПС НАТО. Конференција'' Регионална сарадња и безбједност '' организована је у част пуноправног чланства Црне Горе у НАТО.
Цјелокупно излагање државног секретара можете преузети овдје
Везани чланци:
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Најава снимања 03.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?