- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Кластеру из Рожаја 15.000 еура подршке
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Кластеру из Рожаја 15.000 еура подршке
Објављено: 24.07.2017. • 13:35 Аутор: Министарство економије
Кластер дрвопрераде из Рожаја, један од седам са којима је Министарство економије потписало уговоре о субвенцији за ову годину, успјешно је реализован чиме је испунио услов за додјелу субвенције у износу од 14.950 еура.
Генерални директор за развој у Министарству економије Милош Челановић казао је Дневним новинама да је овај кластер недавно финализовао свој пројекат који се односи на набавку опреме, тачније виљушкара.
"У питању је опрема коју су чланови кластера до сада изнајмљивали, тако да ће се овом набавком на дужи рок смањити њихови трошкови пословања. Такође, отворена је могућност запошљавања једног или два лица", рекао је Челановић.
Вриједност прој екта кластера из Рожаја је 23.000 еура, а од Министарства економије ће добити субвенцију од 65 одсто укупних оправданих трошкова, што износи 14.950 еура.
"Комсија задужена за реализацију Програма оцијенила је пројекат кластера из Рожаја успјешно реализованим и дала је сагласност за додјелу субвенције, што је у процедури", указао је Челановић и додао да је максималан износ субвенције по апликацији у овој години повећан са 10.000 на 15.000 еура, те да ће за седам пројеката бити издвојено укупно скоро 98.000 еура.
Он је нагласио да Министарство у континуитету прати реализацију пројеката кластера са којима су потписани уговори о додјели субвенције у оквиру Програма подстицања развоја кластера у Црној Гори за 2017. годину. Министарство, како је подсјетио Челановић, одобрава финансијску помоћ до 50 одсто укупних оправданих трошкова, односно до 65 одсто за кластере из мање развијених јединица локалне самоуправе.
"Задовољни смо што од седам подржаних кластера чак четири дјелују у мање развијеним јединицама локалне самоуправе, за које је и опредијељен већи проценат субвенције", навео је Челановић, појашњавајући да су у питању, поред кластера из Рожаја, још два из Андријевице и један из Бијелог Поља.
Временски оквир реализације пројеката подржаних кластера је до шест мјесеци, у зависности од карактера пројекта, а Министарство, тврди Челановић, интензивно прати реализацију активности, настојећи да подржи кластере како би пројекти били финализовани у складу са планом.
"Посебно је важно да континуирамо пратмо реализацију пројеката нових кластера, који су први пут корисници програма државне помоћи који реализује Министарство. Ове године имамо четири нова кластера која су добила подршку, што потврђује да су предузећа препознала предности кластерског удруживања и да се привредници у све већој мјери повезују", казао је Челановић.
Подржани кластери у оквиру овогодишњег јавног позива су три кластера дрвопрерађивача из Рожаја, Бијелог Поља и Андријевице, два кластера туризма из Андријевице и Никшића, кластер агротуризма из Никшића и кластер Едукативни центар за информационе технологије из Подгорице.
"Осталих шест кластера пројекте ће финализовати до краја новембра и, као и у случају овог кластера, очекујемо успјешну реализацију", закључио је Челановић.
Подршка Министарства спроводи се у оквиру Програма подстицања развоја кластера у Црној Гори, који се реализује од 2012, при чему се из године у годину биљежи већи успјех, уз формирање нових кластера, веће интересовање за учешће, а самим тим и већи број подржаних кластера.
Удруживањем до бољег квалитета производње
Низ је бенефита које привредници могу остварити дјеловањем у кластерима, казао је Челановић.
"У кластерима се стиче могућност коришћења економије обима, јачег и видљивијег наступа на тржиштима чиме кластери обезбјеђују већу прођу својих производа и услуга. Већа продаја прозвода и услуга, значи повећање прихода и могућност проширења пословања, што даље отвара потребу за унапређењем квалитета, проширењем асортимана, повећањем капацитета производње, јачањем маркетинг активности, запошљавањем нових лица, усаглашавањем пословања и производа са међународним стандардима пословања и сл.", указао је Челановић.
Због свега наведеног, како је додао, Министарство економије улаже напоре да овај концепт и предности удруживања приближи привредницима, те презентује позитивне примјере, како би што већи број њих био мотивисан да дјелују у овом правцу.
Бо.Д.
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?