- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја САОПШТЕЊЕ: Са уложених 2,8 милиона у КЦЦГ до већег...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
САОПШТЕЊЕ: Са уложених 2,8 милиона у КЦЦГ до већег комфора и значајних енергетских уштеда
Објављено: 24.07.2017. • 19:02 Аутор: Министарство економије
За унапређење енергетских карактеристика зграде Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ), односно главног објекта и Института за болести дјеце, уложено је 2,8 милиона еура, што ће допринијети повећању комфора пацијената и запослених, као и остварењу уштеда у потрошњи енергије до најмање 25%.
Министар здравља Кенан Храповић и Министарка економије Драгица Секулић, заједно са директорицом КЦЦГ Зорицом Ковачевић, обишли су данас два објекта КЦЦГ подовом завршетка радова на примјени мјера енергеТске ефикасности, који су у оквиру пројекта Енергетска ефикасност у Црној Гори извођени у претходне 4 године.
„Значајна инвестиција вриједна 2,8 милиона еура за здравствени систем и за КЦЦГ и Институт за болести дјеце, доведена је до краја. Као што сте имали прилике да видите, на Институту за болести дјеце је замијењена фасадна браварија, урађена термо фасада и систем гријања и хлађења. У КЦЦГ је адаптиран систем термо-техничких и електро инсталација, док је на главном објекту, постављена нова фасадна браварија“, казала је Ковачевић.
Према њеним ријечима, бенефити свега до сада уређног ће се осјетити током ове и наредних година.
„То значи да ћемо имати смањене трошкове и за гријање, и за хлађење и, што је најважније, имаћемо пристојан боравак наших пацијената и запослених у КЦЦГ. Захвалност и разумијевање које нам исказује Влада преко два министарства охрабрује да наставимо да улажемо у ове значајне институције, као што су КЦ и Институт за болести дјеце“, казала је Ковачевић.
Министар Храповић је казао да је у оквиру пројекта до сада реконструисано 11 институција у црногорском здравственом систему, вриједности радова 5,1 милион еура. Осим КЦЦГ и Института за болести дјеце, обухваћено је 5 болница, 2 специјалне болнице и 2 дома здравља у Црној Гори. Такође, у току је реализација пројекта у домовима здравља Никшић, Колашин, Андријевица и здравственим станицама Мурино и Петњица.
„Желим да истакнем чињеницу да су све ове активности реализоване у току радног процеса здравствених установа. Ни на који начин није поремећен радни процес, за шта је уложен додатни напор како би се овај пројекат квалитетно завршио.“, казао је министар Храповић.
Он је казао да је у претходном периоду спроведен социјални мониторинг у 3 реконструисане болнице, у оквиру којег је анкетирано преко 330 корисника.
„Резултати анкете показују да су наши пацијенти задовољни унутрашњих комфором у овим институцијама, односно задовољство је показало преко 95% анкетираних, док је је преко 83% анкетираних здравствених радника исказало задовољство комфором пруженим након реализације ових пројеката“, казао је министар Храповић и додао да се сличан мониторинг припрема и за остале институције у којима се реализује пројекат енергетске ефикасностИ.
„Надам се да ће и он показати задовољство како наших пацијената, тако и здравствених радника, што је у складу са политиком Министарства здравља – да се побољшају услови запослених у здравственим установама и, наравно, квалитет пружене здравствене заштите нашим пацијентима“, казао је министар Храповић.
Министарка Секулић је казала да је Министарство економије у претходном периоду, од 2009. године, кроз два пројекта финансирана кроз намјенске кредите Свјетске банке и Њемачке развојне банке (КфW), потрошило 34,5 милиона еура за реконструкцију 43 објекта. Кроз пројекат, у оквиру којег су реконструисани објекти КЦЦГ, до сада реконструисано укупно 11 здравствених, 8 образовних установа и 1 студентски дом.
„Резултати наших анализа показују да су уштеде на нивоу пројекта Свјетске банке у претходном периоду ишле од 17% до 67% у потрошњи енергије, а ако говоримо о анализи на нивоу оба пројекта, те су уштеде ишле и до 49%. Оно што очекујемо је да у КЦЦГ имамо уштеду од најмање 25% у потрошњи енергије“, казала је министарка Секулић.
Намјера је, како је казала, да до 2020. потрошимо уговорена средства, тј. да реконструишемо укупно 53 објекта и да потрошимо 46,5 милиона еура.
„Имамо на располагању додатна средства и намјера нам је да идемо до посљедњег здравственог објекта у Црној Гори, како би сви пацијенти имали једнаке услове за боравак у тим здравственим објектима и особље за једнак рад у њима“, казала је министарка Секулић и додала да није питање до кад ће ова средства бити потрошена и који ће објекти доћи на ред кроз ова средства, већ је питање тренутка када ће сви објекти у Црној Гори бити реконструисани на једнак начин.
Министарство економије од 2009. године, уз кредитну подршку Међународне банке за обнову и развој у износу од 11,5 милиона еура, спроводи пројекат Енергетска ефикасност у Црној Гори, у циљу унапријеђења енергетске ефикасности и услова комфора у јавним (здравственим и образовним) објектима. За реализацију пројекта енергетске ефикасности у здравственим објектима задужено је Министарство здравља.
Пројектом се финансира примјена мјера енергетске ефикасности, које се прије свега односе на: замјену фасадне столарије, постављање топлотне изолације на омотачу зграде, побољшање унутрашњег освјетљења, модернизацију или потпуну замјену котларница уз модернизацију цјелокупног система гријања и модернизацију система за припрему санитарне топле воде.
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи о нацрту Закона о измјенама и допунама Закона о ус 30.12.2024.
Публикације 26.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?