Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Симовић у Парламенту: Правовремена реакција спријечила драстичан тржишни поремећај

Објављено: 25.07.2017. 02:20 Аутор: МПРР

Потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја мр Милутин Симовић одговарао је данас на посланичка питања у Скупштини Црне Горе.

Преносимо одговор министра Симовића на питање везано за подршку Министарства откупу пољопривредних производа:

 

„У циљу рјешавања проблема пласмана домаћих пољопривредних производа, у овогодишњем Агробуџету креирали смо у оквиру мјера за стабилизацију тржишта – Програм интервенција на тржишту.

Овим Програмом је предвиђена подршка за складиштење и дистрибуцију пољопривредних производа у условима већих поремећаја на тржишту.

Водећи рачуна о тржишним кретањима и одржавању стабилности дохотка пољопривредних произвођача, посебну пажњу смо посветили тржишту најосјетљивијих сектора, а посебно поврћа и воћа.

На дневном нивоу смо пратили стање на тржишту, укључујући анализу цијена, динамику приспијећа домаће производње, пратили смо увоз и извоз, квалитет и квантитет понуде и посредством савјетодавних служби дневно комуницирали са пољопривредним произвођачима.

Без обзира на бројне изазове и, разумљиво, очекивања пољопривредних произвођача, успјели смо да одржимо стабилне цијене и у периодима када је пријетила опасност драстичног пада цијена, што би значајно угрозило доходак пољопривредних произвођача.

Правовремено смо реаговали и у границама могућег одржали стабилност. Обезбиједили смо подршку складиштења вишкова кромпира, лубенице и малине.

Биљежимо позитивне трендове и када је у питању извоз ових производа. У периоду од јануара до данас извезено је 10 пута више кромпира него прошле године у истом периоду, док је извоз лубенице већи за 180% у односу на исти период прошле године. До сада је извезено око 1.800 тона лубенице. Биљежи се и пад увоза ових култура. Успјешно се реализује пласман паприке, парадајза, краставаца и других култура.

Управа за безбједност, хране, ветерину и фитосанитарне послове је од јуна 2017. године повећала фреквентност лабораторијских анализа којима се утврђује безбједност хране. Циљ оваквог приступа је заштита здравља потрошача кроз процјену ризика безбједности хране.

До 21. јула ове године контролом пошиљки из увоза, забрањено је стављање у промет 36 разних пошиљки хране, од чега се највећи број односи на поврће и воће.

Те пошиљке су због недозвољено високог садржаја резидуа пестицида враћене у земље поријекла.

Овако одговорним приступом надлежних институција спријечено је да се на тржиште Црне Горе пласира преко 200 тона хране која није испуњавала захтјеве безбједности, чиме је заштићено здравље људи, што је основна мисија цијелог система безбједности хране. И овом приликом желим да истакнем и да укажем на савјестан и одговоран рад надлежних институција и одговорних лица у овом процесу.

Указујем на ове чињенице, јер је заштита здравља људи, кроз контролу хране која се ставља на тржиште је једина мисија и циљ комплетног система безбједности хране. Тако ће бити и убудуће.

Што се тиче другог дијела питања које се односи на планску производњу и организовани откуп, Црна Гора ће као држава кандидат за чланству у ЕУ пратити најбољу европску праксу, увести и створити услове за имплементацију европских регулатива које се баве тржиштем и пласманом пољопривредних производа. Ово се прије свега односи на подстицање пољопривредних произвођача да се удружују и формирају произвођачке организације, чија је обавеза између осталог и планирање производње и прилагођавање исте потребама тржишта. Када је у питању откуп или регулисање откупа, дужност министарства је да створи услове за несметано функционисање тржишта. Такође, подржаваћемо и формирање и развој кластера. Оно што је наш задатак јесте да повежемо привредне субјекте и произвођаче, да их подржимо у дијелу који се тиче јачања инфраструктуре, промотивних активности и слично.

Задовољни смо што је одређени број привредних субјеката препознао важност откупа и пласмана домаћих производа, вреднујући посебно квалитет и здравствену безбједност домаћих производа. Започете су, или се приводе крају значајне инвестиције у областима откупа, складиштења и дистрибуције пољопривредних производа.

Вјерујемо да ће и та нова инфраструктура на тржишту пољопривредних производа допринијети његовом даљем унапређењу и стабилности, што ће уједно допринијети и укупном унапређењу пољопривредног сектора"

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?