Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана радионица „Имплементација Севесо ИИИ Директиве у Црној Гори“

Објављено: 27.07.2017. 16:59 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Ministarstvo održivog razvoja i turizma

У периоду 24 - 25. јула одржана је радионица „Имплементација Севесо ИИИ Директиве у Црној Гори“ коју је организовало Министарство одрживог развоја и туризма, путем ТАИЕX инструмента (Канцеларије за техничку помоћ и размјену информација).

У уводном излагању Јелена Ковачевић, из Министарства одрживог развоја и туризма указала је на значај радионице и важност успостављања политике за спречавање великих удеса, на који нас обавезује управо Директива 2012/18/ЕУ о контроли опасности од великих удеса који укључују опасне супстанце (Севесо ИИИ Директива). Такође, она је информисала присутне да су током 2016. године на основу Закона о животној средини донесени Правилник о количинама опасних материја по категоријама којима се одређује степен ризика Севесо постројења и Правилник о ближем садржају плана превенције и плана заштите од удеса којима је пренесена Севесо ИИИ Директива.

Одредбама Закона о животној средини прописане су обавезе оператера Севесо постројења. Између осталог, прописано је да су сви оператери дужни да предузму неопходне мјере за спречавање хемијског удеса и ограничавања утицаја удеса на живот и здравље људи и животну средину у циљу стварања услова за управљање ризиком. Оператер Севесо постројења у којем се обављају активности у којима је присутна или може бити присутна једна или више опасних материја, односно техничка јединица унутар комплекса гдје се опасне материје производе, користе, складиште или се њима рукује, дужан је да Агенцији за заштиту природе и животне средине, достави обавјештење о Севесо постројењу односно комплексу, чији садржај је дефинисан Правилником о ближем садржају плана превенције и Плана заштите од удеса. Такође је прописано да је оператер у обавези да изради План превенције од удеса најкасније шест мјесеци након достављања обавјештења. Оператери Севесо постројења већег ризика су у обавези да израде Извештај о безбједности и План заштите од удеса.

На овој радионици, поред представника организатора и црногорских оператера (Пивара Никшић, Аеродроми Црне Горе, Тара Аероспаце анд Дефенце Продуцтс, Југопетрол, Комбинат алуминијума Подгорица, Електропривреда Црне Горе, Месер...) учествовали су и релевантни стручњаци из држава чланица ЕУ: г. Александрос Кириаз, Европска комисија, гђа Даниела Берош, Министарство за животну средину – Хрватска, гђа Парволета Лулева, Министарство за животну средину – Бугарска, г. Коста Станисав, Инспектор за животну средину – Румунија, г. Јан Слијпен, Инспектор за индустријске акциденте - Холандија, који су својим знањем и искуством допринијели успјешној реализацији радионице.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?