- Влада Црне Горе
Министарство одбране Ђаке окалио војнички живот
Ђаке окалио војнички живот
Како би упознали војнички живот школске торбе замијенили су маскирним, а двије седмице љетњег распуста провели слушајући наређења, рано устајући, учећи да преживе у природи и како да савладају страх на алпинистичком полигону.
Учесници љетњег војног кампа за младе, средњошколаци из цијеле земље, сковали су нова пријатељства око логорске ватре и „очврснули“ током двије седмице пуне изазова.
„Огромна је промјена у односу на први дан. Већина њих није имала прилику да буде у природи, спава у шатору. Сусрели су се с дилемом како је то слушати команду, шта значи извршити наређење, да немају времена да постављају питања, да морају да раде тачно шта им се каже, иду у пола 11 на спавање а у шест да устају. Да стигну све на вријеме. Било је немогуће први дан да намјесте кревет и буду у униформи за 20 минута. Већ на крају је то много боље, добри су ђаци и одлично им иде“, рекао је за Портал РТЦГ поручник Војске Црне Горе Драгомир Дачевић.
Како је истакао, од 30 полазника 29 је успјешно савладало све изазове, док један средњошколац због здравствених разлога није издржао до краја.
Без страха
„Циљ кампа је био да осјете војнички живот, већина њих је заинтересована за школовање на војним академијама. Желе да се опробају и докажу себи је ли то за њих. Иако је ово кратак период, довољно је да створе основну слику“, нагласио је Дачевић.
Дружење око логорске ватре
Стекли знања за читав живот
Средњошколци су прво учили стројеву обуку, правила понашања као и шта смију да раде.
„Свидјело ми се највише склапање и расклапање оружја, алпинистичка обука и рафтинг. Адреналин ради на зип-лајну, иначе ми екстремни спортови иду од руке“, казао је за Портал РТЦГ учесник кампа Матија Машуловић.
Змије за ручак (фото: МОД)
Нагласио је да је желио да стекне војничко искуство јер сматра да би већина мушкараца требало да има ту врсту знања како би знала да се понаша у ситуацијама „за не дај Боже“.
Ипак, пуковник Дачевић истиче да знања која су стекли нијесу примјењива само у војничким ситуацијама, те да је прва помоћ и преживљавање у природи изузетно корисно и у цивилном животу.
Учили су да функционишу као група (фото: МОД)
„Имали су прилику да науче како се постављају шатори, организује логор, да не смију да буду сами у природи, да морају да се крећу у паровима, помажу једни другима“, проучио је он.
Змије и пужеви на "менију"
Учесница кампа Луција Ђукић је за Портал РТЦГ објаснила да је сваки учесник ловио или скупљао храну за групу.
Није изостао ни рафтинг (фото: МОД)
„Неко је брао печурке, чајеве, други су скупљали пужеве. Правили смо ручак, а јели смо и змије“, истакла је она. Као искусном планинару и члану планианрског клуба "Капетанки" Луцији се посебно допала алпинистичка обука, која је укључивала и прелет зип-лајном од 100 метара између два брда.
Савладали све препреке (фото: МОД)
Током обуке инструтори су оцјењивали стечена знања, а троје најбољих полазника кампа Исидора Марковић, Матија Грдинић и Димитрије Влаховић као награду добиће прилику да се обучавају у Центру за обуку кадета у Великој Британији.
Имрана Нукровића и Живка Мараша, који су освојили четрвто и пето мјесто, невладина организација ПРОНА шаље на на Љетњу школу „Планета у твојим рукама“ која ће се организовати на Ивановим коритима.
„Није ми било страх, чак сам тражила да поновим“, казала је она, нагласивши да планира да упише војну академију.
Заинтересовани за војничку каријеру
А за живот у униформи заинтересован је и Матија, који би волио да буде војни љекар.
Средњошколци у строју Средњошколци у строју
„Свиђа ми се атмосфера, видим да се човјек константно усавршава, учи нешто ново. Отворен сам и за добровољно служење војног рока“, поручио је он.
Поручник Дачевић сматра да је камп одлична прилика да цивилне структуре стекну представу о томе шта се ради у Војсци Црне Горе.
Крај кампа (фото: МОД)
"Ово је прилика за нас да покажемо како обављамо свој посао – одговорно, коректно, поштено и они имају идеалну прилику да то покажу, чисто да би народ могао да има мало бистрију слику о свему томе", рекао је он.
Текст : Филип Ракоњац, Портал РТЦГ