Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Национална СОС линија за помоћ жртвама насиља у породици

Објављено: 07.08.2017. 15:44 Аутор: мрсс
Током мјесеца јула Национална СОС линија за помоћ жртвама насиља у породици примила је 269 позива.


Пројектни тим Националне СОС линије за жртве насиља у породици обавјештава јавност да је у периоду од 1. до 31. јула 2017. године примљено укупно 269 позива. Од укупног броја позива, 236 (87,73%) упутиле су жртве насиља у породици лично, 12 (4,46%) су упутили центри за социјални рад, 10 (3,71%) центри безбједности, а 6 (2,23%) позива рођаци. 

У наведеном периоду, Национална СОС линија за жртве насиља у породици пружила је укупно 316 услуга у сљедећим сегментима: 186 информисања, 89 повјерљивих разговора, 3 посредовања ка институцијама и 2 ургентне интервенције, 12 психолошких савјетовања, 2 упућивања, 5 захтјева за смјештај у склониште за жртве насиља у породици и остало. 

У периоду од 01. до 31.07.2017. године, стигло је из 14 општина највише позива стигло је из Никшића, Котора, затим из Подгорице, Бара, и Х. Новог.

Сервиси подршке и помоћи на бесплатној Националној СОС линији су одсада су доступни и на албанском језику. Два пута седмично, петком и суботом, у времену од 17 – 21х на линији дежурају обучене консултанткиње за комуникацију са особама које говоре албанским језиком. Након завршене обуке, пројектни тим је ангазовао двије консултанткиње које су се у јулу придружиле тиму на линији.

Увођењем двојезичног сервиса помоћ и подршка за жене и дјецу са искуством насиља у породици од мјесеца
Јула, сервис је доступан и свима који говоре албанским језиком. 

Подсјећамо да радом СОС линије за жртве насиља у породици координира СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља Никшић, да је линија бесплатна за позиве са било које мреже у Црној Гори и доступна 24 сата, 7 дана у седмици. Сервис представља први и најважнији контакт за подршку жртвама насиља у породици. Консултанткиње које раде на линији имају задатак да ојачају снаге жртве, сервисирају њене акутне потребе, подрже је да оснажи своје компетенције и поврати контролу над својим животом. Сервис оснажује и пружа подршку жртви кроз сљедеће сегменте: емоционалну подршку, информисање о правима и могућностима за жртву, консултације и помоћ у кризним ситуацијама, упућивање на друге организације, установе и институције и психолошко савјетовање. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?