- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Уградиће преко 100 система за гријање
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Уградиће преко 100 система за гријање
Објављено: 14.08.2017. • 16:47 Аутор: Министарство економије
У оквиру планиране реализације треће фазе пројекта Енерџи вуд, за коју је Министарство економије у овој години обезбиједило 50.000 еура, биће могуће уградити више од 100 система за гријање на модерне облике биомасе - пелет и брикет, процјењују у овом владином ресору.
Генерални директор за енергетску ефикакасност Марко Радуловић казао је да пројекат омогућава подизање бескаматних кредита у износу до 3.500 еура, са максималним периодом отплате до пет година, а да ће могући број уграђених система зависити како од цијене система који грађани изаберу, тако и од висине каматне стопе која буде уговорена са банкама.
- У току је јавни позив свим заинтересованим дистрибутерима/инсталатерима да најкасније до 6. септембра доставе своје понуде Министарству економије. Поред тога, упутили смо и званичан позив свим банкама у Црној Гори да до 28. августа доставе писмо заинтересованости за учешће у овом пројекту. Након евалуације свих приспјелих понуда и потписивања одговарајућих споразума о сарадњи са партнерима на пројекту, очекујемо да ће се током јесени, а прије почетка грејне сезоне, стећи сви услови за почетак реализације пројекта - казао је Радуловић за "Дан".
У претходне двије фазе, које су реализоване уз подршку Луксембрушке агенције за развојну сарадњу, односно на основу гранта Владе Краљевине Норвешке, уграђено је укупно 775 система за гријање на модерне облике биомасе. Половина уграђених система је, како каже Радуловић, на сјеверу.
- Када је ријеч о општинама, највише система за гријање на биомасу је уграђено у Општини Пљевља (172 или 22 одсто), чиме смо нарочито задовољни имајући у виду потребу грађана Пљеваља да постојеће системе гријања замијене новим, ефикаснијим системима којима је утицај на загађење животне средине сведен на технолошки минимум - навео је Радуловић.
Говорећи о поступку аплицирања за бескаматни кредит у оквиру овог пројекта, Радуловић је појаснио да је процедура веома једноставна.
- Прво, грађанин ступа у контакт са неким од изабраних дистрибутера/инсталатера, од кога добија савјет техничке природе у погледу тога који систем за гријање би био најпогоднији за стамбени објекат у којем борави. Након избора система грађанин од инсталатера добија понуду за испоруку и уградњу система, односно профактуру са којом одлази у једну од изабраних банака, гдје аплицира за одобрење кредита - појаснио је Радуловић.
Уколико се кредит одобри, како је додао, квалификовани дистрибутер/инсталатер уграђује систем за гријање у стамбеном објекту корисника, а клијент банци отплаћује бескаматни кредит у једнаким мјесечним ратама.
- Дакле, грађанин враћа банци главницу кредита, док камату и накнаду за обраду кредита банци плаћа Министартсво економије - истакао је он.
Сви подаци о пројекту могу се наћи на сајту ресорног министарства.
Д.М.
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?