- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Дошли смо до завршних мјерила
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Дошли смо до завршних мјерила
Објављено: 15.08.2017. • 13:55 Аутор: Министарство економије
Црна Гора је на добром путу да у преговорима са ЕУ ускоро затвори Поглавље 20 Предузетништво и индустријска политика јер се ради на завршном мјерилу, рекао је шеф радне групе за ово поглавље Драган Кујовић.
Када је ријеч о Поглављу 20 динамично се ради на завршном мјерилу, тј. на имплементацији Индустријске политике Црне Горе до 2020. године и спровођењу вишегодишњег Акционог плана за реализацију циљева утврђених Индустријском политиком, не само у циљу затварања преговора у овом поглављу, него првенствено ради позитивних ефеката које примјена европске политике и стандарда у овој сфери доносе свеукупном развоју црногорске економије, казао је Вијестима Кујовић који је државни секретар у Министарству економије. Он је објаснио да се мјерила за затварање разликују од мјерила за отварање, јер често подразумијевају и успјешну имплементацију, што је подложно оцјени Европске комисије (ЕК), па самим тим динамика испуњења мјерила за затварање не зависи искључиво од Црне Горе.
У сваком случају, на добром смо путу да постигнемо да ово поглавље уђе у групу оних које ћемо затворити у скоријем периоду, саопштио је Кујовић.Према његовим ријечима, чланство у ЕУ треба да омогући бољи предузетнички амбијент и унаприједи иновативност и стицање специфичних предузетничких знања и вјештина, размјену искустава и знања, подстакне већа улагања и инвестиције, допринесе развоју и модернизацији индустријске производње, створи претпоставке за интернационализацију предузећа.
Боље пословно окружење за предузећа значиће мање административних баријера и промјена у законској регулативи, а самим тим и олакшавање пословања. Са друге стране повећава се расположивост и диверзификација извора финансирања, односно приступ различитим фондовима и програмима ЕУ попут Оквирног програма за истраживање и иновације Хоризонт 2020 и Програма за конкурентност малих и средњих предузећа ЦОСМЕ, као и фондова ризичног капитала, навео је Кујовић. Додаје да уз помоћ европских фондова предузећа би требало да се усмјере на повећање сопственог иновационог капацитета, да би могли да производе и извозе производе са већом додатом вриједношћу и обезбиједе већи сопствени профит.
Управо је једна од највећих користи чланства у ЕУ олакшана трговина и приступ јединственом тржишту ЕУ од 500 милиона људи и унапређење извоза робе са вишим степеном прераде. Приступ јединственом тржишту омогућава и пренос знања и метода пословања, пословних пракси кроз интензивнију сарадњу са развијенијим иностраним предузећима. Такође, усвајање међународних стандарда омогућиће укључивање у европске и међународне интеграционе токове и омогућити слободан проток робе и услуга црногорских предузећа рекао је Кујовић. Све то, како каже, изискује промјене и прилагођавања, али свако усаглашавање са ЕУ стандардима захтијева и даље јачање административних капацитета и унапређење координације у реализацији планираних задатака. Кујовић је навео да су, поред кључног, свеобухватног стратешког документа Индустријска политика, донијети и бројни појединачни стратегијски и законодавни акти у циљу хармонизације с политикама ЕУ које уређују област предузетничке политике у најширем смислу, политике малих и средњих предузећа и унапређења пословног амбијента, као и бројних секторских политика, попут политике туризма, иновација, грађевинарства, саобраћаја и поморске индустрије, металне, дрвне, хемијске индустрије и др.
Имплементацијом разноврсних националних програма подршке за развој предузетништва, МСП и индустрије, подстицаја за директне инвестиције, развој бизнис зона (националних и локалних), подстицајима у области агроиндустрије, пореским олакшицама у туризму, енергетици и др. у комбинацији са мјерама и програмима у области тржишта рада, образовања, науке, а потпомогнуто расположивим средствима из програма ЕУ, ИПА средстава и других, очекивања су да ће се створити услови за реализацију стратешких циљева Индустријске политике, односно повећање конкурентности црногорске економије. Самим тим, успјешна имплементација је једини предуслов за затаварање преговарачког поглавља, које ћемо уз добар темпо којим смо кренули, надамо се ускоро и привремено затворити, казао је Кујовић.
Он је навео да се у поглављу Предузетничка и индустријска политика, правна тековина само у мањој мјери односи на транспоновање директива и увођење регулатива које би захтијевале значајније законске промјене. У том контексту, у питању је мањи број закона који су, сходно Програму приступања Црне Горе ЕУ, преостали за усвајање, и то закон о планирању и изградњи објеката, Закон о туризму, измјене и допуне Закона о скијалиштима, измјене и допуне Закона о туристичким организацијама, рекао је Кујовић.
Кујовић објашњава да је Поглавље 20 поглавље у којем се правна тековина ЕУ састоји од принципа и инструмената политике који се углавном одражавају кроз саопштења, препоруке и закључке Савјета, а велики дио њих спроводи се кроз програме ЕУ. Дио поглавља су и секторске политике. У овом поглављу не постоје области које нису у потпуности усаглашене или веома изазовне за усклађивање. Област која би се могла издвојити као тзв. 'тврди' дио правне тековине је Директива о сузбијању кашњења у плаћању у комерцијалним трансакцијама, чије потпуно усклађивање слиједи до дана приступања. Црна Гора тренутно примјењује основна начела Директиве 2011/7/ЕУ о сузбијању кашњења у плаћању у комерцијалним трансакцијама и већ су у значајној мјери усклађени прописи са овом Директивом и до дана приступања ће процес усклађивања бити у потпуности заокружен. Црна Гора не очекује потешкоће у спровођењу правне тековине, као ни испуњавању преосталих обавеза из овог поглавља, па самим тим ни током преговарачког процеса, рекао је Кујовић.
Б. Ма.
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?