- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Енергетски сектор Црне Горе степеницу ближе европс...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Енергетски сектор Црне Горе степеницу ближе европским стандардима
Објављено: 15.08.2017. • 16:27 Аутор: Министарство економије
Европска унија препознаје напоре које Црна Гора улаже на пољу развоја сектора енергетике и уважава допринос који наша земља пружа у процесу развоја тржишта електричне енергије Западног Балкана. То потврђује и извјештај Секретаријата Енергетске заједнице WБ6 Елецтрицитy Мониторинг Репорт, који је недавно представљен на Самиту земаљ а Западног Балкана у Трсту.
Генерални директор за енергетику у Министарству економије Миодраг Чановић казао ј е у разговору за Дневне новине да је Црна Гора у протеклом периоду учинила доста да енергетски сектор наше државе, али и региона, буде степеницу ближе европским стандардима и захтјевима.
"Црна Гора је, у поређењу са осталих пет земаља Западног Балкана, постигла најзначајнији напредак од прошлогодишњег самита у Паризу. Основана је компаниј а Берза електричне енергије, што ће енергетским субјектима у Црној Гори и региону омогућити једнаке услове за трговину електричном енергијом и тако повезати наше са осталим тржиштима у Европи", казао је Чановић.
■ НАЈВЕЋИ НАПРЕДАК
Иницијатива о енергетском повезивању шест земаља Западног Балкана потиче са Самита WБ6 који је одржан у Бечу 2015. године. Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Косово, у сарадњи са Европском комисијом и Секретаријатом Енергетске заједнице, одлучили су да предузму одређене кораке ка побољ шању енергетског повезивања у региону.
"Регионална иницијатива Запад но-балканске шесторке покренута је на основу идеје да се земље Западног Балкана у периоду до приступања Европској унији интензивније повежу и на тај начин подстакну економски развој и раст, у првом реду кроз инфраструктурно повезивање и подстицање инвестициј а, а такође и кроз усклађивањ е регулаторних политика у области саобраћаја и енергетике", појаснио је Чановић.
Имајући у виду, како је он казао, обим неопходних финансијских средстава и временски период за реализацију приоритетних инфраструктурних пројеката у области саобраћаја и енергетике, као и потребу ефикасне интеграције тржишта у региону Западног Балкана, земље региона су се обавезале да, паралелно са припремом инфраструктурних пројеката, спроводе низ тзв. "меких мјера" које имају за циљ уклањање тржишних баријера у области саобраћаја и енергетике.
"Меке мјере у области енергетике, у вези са чијим спровођењ ем ј е Црна Гора остварила највећи напредак, односе се на период до 2016. и до 2020. године, обухватају регионално тржиште електричне енергије и укључују успостављање велепродајног организованог тржишта, прекогранично балансирање и регионалну локацију капацитета, при чему је предвиђено да се дио обавеза спроводи на регионалном, а дио на националном нивоу", рекао је Чановић и додао да су то, уједно, и обавезе које је Црна Гора преузела као чланица Енергетске заједнице.
■ РЕГИОНАЛНЕ МЈЕРЕ
У Извјештају се наводи да имплементација енергетских меких мјера наставља да буде кључни покретач реформи тржишта електричне енергије на Западном Балкану, у складу са Споразумом о енергетској заједници који укључује одговарајући 'ЕУ аqуис'.
"Двије године од покретања WБ6 инициј ативе, државе су већ спровеле више од половине енергетских меких мј ера. Да би се процес убрзао, владе ће морати да доносе одлуке које ће уклонити преостале спорне тачке, али и подигну регионалну сарадњу како међу државама Западног Балкана, тако и са државама чланицама ЕУ, у циљу ефикасне интеграције тржишта", истиче се у Извјештају.
Чановић је подсјетио да је шест земаља Западног Балкана у априлу прошле године потписало Меморандум о разумијевању о развоју регионалног тржишта електричне енергије, што представљ а конкретизацију иницијативе о енергетском повезивању.
"Меморандум олакшава реализацију регионалних мјера тако што поставља конкретне акције и рокове за развој регионалног тржишта електричне енергије. Додатан значај иницијативи даје чињеница да је Италија, као чланица ЕУ, на овогодишњ ем самиту у Трсту потписала овај документ на министарском нивоу и тиме дала конкретну подршку и подстрек осталим чланицама ЕУ да пруже допринос процесу енергетског повезивање тржишта", тврди Чановић.
■ ПОВЕЗИВАЊЕ ТРЖИШТА
Италија, како је додао Чановић, предњачи у ЕУ у повезивању тржишта са Западним Балканом, посебно имајући у виду пројекат изградње подморског интерконективног кабла са Црном Гором, који даје додатну вриједност свему што Црна Гора учини на пољу енергетике.
"Изградњом регионалних енергетских коридора стварамо услове и могућности да сав мањак или вишак електричне енергије буде надокнађен, односно продат преко наших умрежених енергетских система, а кабл ће омогућити да границе размјене електричне енергије значајно помјеримо, односно да, размјењујући електричну енергију са земљама Европске уније, изађемо ван граница Западног Балкана", закључио јеЦановић.
Реализован низ активности у оквиру меких мјера
У протеклих годину дана, осим оснивање Берзе електричне енергије и доношења неопходне легислативе, Црна Гора је реализовала низ активности у оквиру меких енергетских мјера" дефинисаних Берлинским процесом.
Оператор дистрибутивносг система (ЦЕДИС) издвојен је из ЕПЦГ, што је био један од предуслова за стварање берзе електричне енергије у Црној Гори. Затим, Црногорски електро-дистрибутнивни систем (ЦЕДИС) је припремио Програм усаглашености о примјени недискриминаторних услова за приступ систему дистрибуције електричне енергије, који је одобрен од Регулаторне агенције за енергетику (РАЕ), чиме је заокружен поступак раздвајања", казао је Чановић.
Према његовим ријечима, РАЕ је добила позитивно мишљење од Европске комисије и Секретаријата Енергетске заједнице за добијање статуса посматрача у Агенцији за сарадњу енергетских регулатора ЕУ, чиме ће испунити једну од обавеза у оквиру Берлинског процеса.
ЦГЕС је доставио захтјев за сертификацију РАЕ у складу са правилима Трећег енергетског пакета, што значи да је посљедњи од услова за прекогранични пренос електрине енергије испуњен", објаснио је Чановић.
Н.Д.Л.
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?