Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Овогодишњи филмски фестивал у Сарајеву изузетно успјешан за црногорске ствараоце

Објављено: 18.08.2017. 17:23 Аутор: мку
На 23. Сарајево филм фестивалу, у оквиру такмичарског програма кратких филмова редитељ Душан Касалица за своје остварење “Соа” освојио је специјално признање жирија који су чинили: Игор Дрљача, редитељ и сценариста, Милица Томовић, редитељка и Флориан Вегхорн, програмски менаџер Берлинале Талентс. “Соа” је имао свјетску премијеру на Сарајевском филмском фестивалу, а у конкуренцији је било још девет кратких филмова из Југоисточне Европе. Главну награду у овој конкуренцији освојио је кратки филм Антонете Аламат Кусијановић “Инто тхе Блуе – У плаветнило”.

Редитељ Сенад Шахмановић је освојио главну награду у оквиру секције “Пацк&Питцх” програм Талентс Сарајево за пројекат “Сирин”. Жири су сачињавале редитељке Аида Бегић и Силва Ћапин и редитељка и продуценткиња Ноеми Шори. Награда подразумијева и позив за учешће на сљедећем копродукционом маркету Цинелинк у оквиру Сарајевског филмског фестивала. Сценарио за филм су написали Клаудија Ботин и Сенад Шахмановић, а продуценткиња је Јелена Мишељић.

У оквиру програма “Претпремијере” (Авант Премиере) приказан је дугометражни играни филм “Тхе Боокс оф Књиге: Случајеви правде” у режији Зорана Марковића.

У индустријској секцији Цинелинк представљене су недавно уведене подстицајне мјере за производњу кинематографских дјела у Црној Гори. На панел дискусији “Фискални подстицаји за филм и телевизију у Југоисточној Европи” као један од презентара учествовао је в.д. директора Филмског центра Црне Горе Сехад Чекић. Своје презентације имали су и Маргарита Перић (Хрватски аудиовизуални центар), Нерина Коцјанчић (Словеначки филмски центар) и Бобан Јевтић (Филмски центар Србије), а модератор је био Јован Марјановић, шеф индустријске секције Сарајевског филмског фестивалу. Представљен је модел подстицајних мјера, а указано је и на критеријуме и процедуру која је неопходна за остваривање права на подстицајне мјере у Црној Гори. У дискусији која је услиједила учесници су указали и на, прије свега, економске бенефите које биљеже све земље које су увеле подстицајне мјере за производњу аудиовизуелних садржаја. У оквиру фестивала в. д. директора Филмског центра Црне Горе је учествовао и на састанку посвећеном унапређењу копродукција, као и на низу других састанака који прате индустријску секцију највећег филмског фестивала у региону.

На овогодишњем филмском фестивалу у Сарајеву акредитован је до сад највећи број филмских професионалаца из Црне Горе.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?