- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Све ближи европској култури пословања
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Све ближи европској култури пословања
Објављено: 23.08.2017. • 15:51 Аутор: Министарство економије
Поглавље 6 у преговорима са ЕУ које се односи на привредно право биће спремно за затварање у 2018. години, рекао је "Вијестима" шеф радне групе за ово поглавље Горан Николић. Он је напоменуо да када ће поглавље бити затворено не зависи само од Црне Горе.
"Вођење приступних преговора у оквиру овог поглавља представља веома важну фазу овог процеса, јер од нашег приступа и коначног исхода, те фазе имплементације усклађеног са правним тековинама ЕУ, зависи не само уважавање и прихватање европског духа и културе у свим сферама друштвеног живота, него и комплетна економска надоградња друштва у коме се, као крајњи циљ, намеће бољитак за све грађане Црне Горе. Из тог разлога не треба да се оптерећујемо датумима", оцијенио је Николић, који је директор Директората за индустрију и предузетништво у Министарству економије.
Према његовим ријечима, ово је једно од најважнијих економских поглавља, а најзначајније за пословање привредних друштава.
"Привредно право односи се на оснивање, функционисање и контролу финансијског пословања привредних друштава у државама чланицама ЕУ. Обухвата два дијела: право привредних друштава у ужем смислу и рачуноводство и ревизију. Материја, односно тековина права привредних друштава ЕУ у ужем смислу обухвата у бројним директивама садржана правила о оснивању, регистрацији, подјели акционарских друштава, домаћим и прекограничним спајањима, преузимању акционарских друштава, правима акционара, повезивање регистара, захтјевима у погледу капитала и захтјевима за транспарентношћу пословања", објаснио је Николић. Сегмент права привредних друштава у ужем смислу, како додаје, обухвата и препоруке о политици накнада за директоре котираних акционарских друштава, те препоруке о улози независних директора и чланова надзорног одбора котираних друштава, као и комисија одбора ових друштава.
"Ове препоруке, за разлику од директива, ни јесу формално обавезујуће за државе чланице, ах представљају пожељна регулаторна рјешења одређених односа у областима која регулишу. Коначно, право привредних друштава у ужем смислу обухвата и правила садржана у Уредби о Статуту Европског друштва и Уредби о Европском економском интересном удружењу, које су, за разлику од претходне двије врсте правних инструмента, прописи непосредно примјењиви на територији држава чланица ЕУ и не толеришу никакву креативност, односно одступање приликом њихове транспозиције у национална права привредних друштава", навео је Николић.
У садашњем Закону о привредним друштвима, како је казао, не постоје одредбе о прекограничном спајању, јер је оно заправо осмишљено као концепт разраде јединственог тржишта ЕУ.
"Тако да ће одређена правила која се односе на прекогранично спајање бити нова у црногорском привредном окружењу, и усклађивање у том смислу је представљало изазов приликом писања новог закона", рекао је Николић.
Објашњава да подручје рачуноводства и ревизије укључује успостављање система провјере квалитета рада ревизорске струке и дјелотворног система јавног надзора над њеним радом уопште, система јавног објављивања годишњих финансијских извјештаја, као и успостављање и досљедну примјену међународних стандарда финансијског извјештавања.
"Овај сегмент има и директан утицај на структуру органа појединих врста друштава капитала у Црној Гори, кроз обавезу увођења одбора за ревизију, органа задуженог за спровођење интерне контроле финансијског пословања", казао је Николић.
Имамо високу усклађеност, за ЦГ пут у ЕУ природан процес
Према ријечима Никотића, Црна Гора је већ остварила висок степен усклађености у овој области.
Нема дилеме да напор који смо до сада уложили недвосмислено иде у прилог спознаји да је за Црну Гору интеграција у ЕУ природан процес, односно пут који нема алтернативе, и по том основу је на националном нивоу успостављен снажан друштвени консензус. То је препознала и Европска комисија, која је оцијенила да је Црна Гора постигла добар ниво усклађености у области привредног права. Као потврда доброг рада у претходном периоду је отварање овог поглавља у децембру 2013. године. Циљ усклађивања закона с правном тековином ЕУ у овој области, а самим тим и најновијим тенденцијама на овом подручју, јесте стварање таквих услова пословања који ће свим домаћим пословним субјектима омогућити да постану релевантан и равноправан учесник на јединственом европском економском простору", навео је Николић.
У овој области, како је додао, потребно је донијети Закон о привредним друштвима и Закон о тржишту капитала.
Биљана Матијашевић
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?