Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Сајбер напади у ЦГ: Хакери посебно “заинтересовани” за политичка дешавања

Објављено: 04.08.2017. 14:15

У већини сајбер напада у Црној Гори ради се о добро организованим криминалним групама, али постоје и нападачи који дјелују самостално. Такође, значајна политичка дешавања доводе до појачања активности одређених група нападача као што су хактивисти, казао је за ЦдМ начелник Дирекције за заштиту од рачунарских и безбједносних инцидената (ЦИРТ) Никола Ивановић.


Он истиче да се сајбер напади у Црној Гори не разликују у већој мјери од актуелне ситуације на глобалном нивоу.

Ивановић каже да смо свједоци претходних година да сваки значајнији политички догађај прате и сајбер напади, како у Црној Гори, тако и на глобалном нивоу.

“Ово се не односи само на политичке догађаје, већ и на разне друге важне догађаје, као што су Олимпијада, Свјетско првенство у фудбалу и слично. Можемо слободно рећи да сајбер напади долазе из сваког краја свијета и да смо сви потенцијалне жртве. Један од главних проблема у сајбер простору јесте што код великог броја софистицираних напада не можете са сигурношћу рећи ко стоји иза напада. Постоје бројни алати који пружају анонимност нападачима”, рекао је Ивановић у разговору за ЦдМ.

НАТО од велике помоћи

Поред одговора на инцидентне ситуације, ЦИРТ дјелује и проактивно, кроз едукацију службеника и грађана, као и кроз објављивање разних сигурносних савјета и упозорења.

“Данас постоје различите врсте нападача као што су сајбер криминалци, сајбер шпијуни, хактивисти и други. У зависности од врсте нападаче, варирају и њихови циљеви”, казао је Ивановић.

Оцјењује да чланоством у НАТО имамо већу сигурност у борби против хакерских напада.

“НАТО је једина организација која се на систематичан и стручан начин бави сајбер заштитом и има развијен систем сајбер одбране. Као чланица НАТО-а, имамо велику предност и корист, јер можемо несметано да користимо системе које су развили наши савезници, чиме јачамо отпорност наших информационих система на овакве нападе”, истакао је Ивановић.

Мотив профит, напади константни

Ивановић објашњава да је главна мотивација стицање профита нелегалним сајбер активностима.

“Самим тим, на мети су сви подаци који могу донијети профит. Када су у питању грађани, нападачи углавном циљају личне податке, податке о кредитним картицама, налоге за разне интернет сервисе, лозинке и слично”, објашнајва Ивановић.

Додаје да су напади у сајбер простору практично константни.

“Уколико посматрамо из угла неке компаније, сваког дана се може регистровати одређен број напада. Спам, “пхисхинг”, малвер и сл. напади су свакодневница, али се у већини случајева такви напади блокирају сигурносним рјешењима и не долазе до крајњих корисника”, појашњава за наш портал Ивановић.

Из ЦИРТ-а наглашавају да нападачи користе велики број метода како би се домогли информација, и тај број расте из године у годину.

“За нападе се најчешће користе разни малвери. Ова врста напада представља пријетњу број један у свијету, али и у Црној Гори. Поред малвера, често се користе “пхисхинг” напади и разне друге интернет преваре преко којих се покушавају обманути корисници како би нападачима доставили жељене информације”, рекао је Ивановић.

Опрезно са информацијама

Ивановић упозорава грађане да буду опрезни када постављају своје информације на интеренту.

Како каже, доста информација и сами грађани непажњом објаве на интернету, нарочито путем друштвених мрежа.

“Претходних година је врло популаран и “рансомwаре”. Ради се о малверу који након успјешне инфекције врши закључавање корисничких података и чини их недоступним. У сљедећем кораку, нападачи покушавају да изнуде новац у замјену за повраћај података. У зависности од врсте нападача, варира и ниво софистицираности напада”, наглашава Ивановић.

Извор: ЦДМ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?