- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Интервју Алије Кошуте, директора Управе за инспекц...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Интервју Алије Кошуте, директора Управе за инспекцијске послове, за дневни лист "Дан"
Објављено: 25.08.2017. • 18:52 Аутор: уип
ДИРЕКТОР УИП-а АЛИЈА КОШУТА У РАЗГОВОРУ ЗА „ДАН“ ПОРУЧИО
Управи фали 120 инспектора
• Инспектори су у периоду од 1. маја до 15. јула изрекли новчане казне у износу од 1,4 милиона еура, казао је Кошута
Управи фали 120 инспектора
• Инспектори су у периоду од 1. маја до 15. јула изрекли новчане казне у износу од 1,4 милиона еура, казао је Кошута
У Управи за инпекцијске послове упражњено је 120 мјеста за инспекторе и очекујемо да ће у наредном периоду бити обезбијеђена неопходна средства из буџета, која су предуслов за нова запошљавања, казао је у разговору за „Дан“ директор те институције Алија Кошута. Он је најавио да ће за вријеме његовом мандата фокус бити на сузбијању сиве економије, стварању лојалне конкуренције и заштити потрошачких и других права грађана.
Кошута је истакао да је досадашње искуство у остваривању надлежности инспекција и обавеза усклађивања процедура са стандардима Европске уније (ЕУ) упућује на потребу даљег јачања инспекцијског кадра.
-Илустрације ради, у Одсјеку за тржишну инспекцију, од систематизованих 68 мјеста за инспекторе, попуњена мјеста за 45 инспектора, док је нпр. у Одсјеку за инспекцију рада систематизовано 49 мјеста, а попуњена су 33 мјеста. Такође, у Одсјеку за еколошку инспекцију систематизована су мјеста за 21 инспектора, од чега је попуњено осам мјеста – казао је Кошута у разговору за „Дан“.
Истиче да је Управа, иако уз изражени недостатак броја инспектора, посвећена њиховој едукацији. Он је додао да је усвојеним Правилником о унутрашњој организацији и систематизацији предвиђено повећање броја извршилаца за 84.
-Тако да је укупан број систематизованих радних мјеста 392, од којих се 325 односи на инспекторе. Број упражњених мјеста за инспекторе је 120. Очекујемо да ће у наредном периоду бити обезбијеђена неопходна средства из буџета, која су предуслов за нова запошљавања. О томе ће последњу ријеч дати орган надлежан за послове буџета, а ми ћемо, свакако, са своје стране кандидовати потребу расписивања огласа – навео је он.
Кошута је најавио да ће Управа за инспекцијске послове и у наредном периоду наставити добру праксу реализације Владиних мјера за сузбијање сиве економије, коју спроводи преко 14 инспекција у свом саставу.
-Као активан учесник у планирању мјера за сузбијање сиве економије, Управа је и ове године доставила Министарству финансија свој Предлог мјера за Акциони план за сузбијање сиве економије за 2017. годину. Предложене мјере се односе на сузбијање сиве економије у трговини, туризму, угоститељству, занатству, приређивању игара на срећу, здравственим услугама, експлоатацији минералних сировина, вода, шума, електронским комуникацијама и поштанским услугама, грађевинарству и заштити простора. Фокус активности биће на сегментима надзора који су најизложенији ризику сиве економије на тржишту роба и услуга и на тржишту радне снаге, а све у циљу легалног приступа наведеним дјелатностима. Појачане активности инспекцијског надзора утицаће, не само на сузбијање форми сиве економије, већ ће створити амбијент у ком влада лојална конкуренција, заштита потрошачких и других права грађана, те боља наплата буџетских прихода – саопштио је он.
Први човјек Управе најавио је и да ће наставити праксу иницирања измјена и допуна појединих закона и подзаконских аката, цијенећи да би се учешће инспектора у радним групама за израду прописа, значајних нарочито са аспекта инспекцијског надзора, требало афирмисати као правило.
-Важно је истаћи значај одговарајуће информационо - комуникационе инфраструктуре и јединственог информационог система – који подразумијева обједињавање већ постојећих информационих система, њихову надоградњу, као и додавање нових модула – за шта су неопходна средства, која Управи нијесу обезбијеђена буџетом. Увођењем јединственог информационог система омогућило би се планирање надзора на основу анализе ризика, анализирање стања у областима надзора, док би се истовремено утицало на унапређење политика у појединим управним областима – појаснио је Кошута.
Подсјећа да у оквиру Стратегије развоја туризма, а у циљу подизања квалитета укупне туристичке понуде Црне Горе, Управа сваке године планира појачани надзор у туристичкој сезони. Он је појаснио да се појачани инспекцијски надзор у мају организује преко домицилних инспектора и повремено организованих мобилних екипа, док су у периоду јун – август – Туристичка, Здравствено-санитарна, Тржишна, те инспекције рада и заштите простора свакодневно присутне у Улцињу, Бару, Будви, Тивту, Котору и Херцег Новом, као и у планинским туристичким центрима Колашин, Жабљак и Плужине.
-Појачани надзор ће нарочито бити усмјерен на контроле постављања привремених објеката у зони морског добра, законитост запошљавања и радних односа, контроле запошљавања странаца, испуњеност услова за вршење дјелатности угоститељских објеката, трговине, издавања фискалних рачуна у угоститељству и трговини, укључујући и контролу поријекла и евиденције поријекла робе, санитарно-хигијенских услова у угоститељским објектима, објектима за колективни смјештај (хотели), итд. - нагласио је он.
Кошута указује да су у периоду од 1. маја до 15. јула ове године инспекције у приморским општинама, као и планинским туристичким центрима, извршиле 9.463 прегледа, од чега 6.804 редовних, 2.018 контролних, као и 641 преглед по иницијативи.
-Пронађено је 5.249 неправилности, а изречено је 1.917 мјера указивања. Донијето је 1.674 рјешења о отклањању неправилности, као и 547 рјешења о забрани обављања дјелатности. У наведеном периоду издато је 3.967 прекршајних налога, којима су изречене новчане казне у укупном износу од 1.402.330 еура. Поднијета су 33 захтјева за покретање прекршајног поступка, као и 17 кривичних пријава. Број запечаћених објеката је 50, а уклоњених 41. Одузета је роба у вриједности од 1.309, од чега је трајно одузета роба у вриједности од 830, а привремено је одузета роба у вриједности од 531 еуро – навео је Кошута.
Кошута је појаснио да се појачаним надзором у туристичкој сезони утиче на повећање броја законито запослених лица, наплате буџетских и локалних прихода и броја регистрованих привредних субјеката, те да се остварује и напредак код евиденције робе и услуга у промету, издавања рачуна, уплате дневних пазара и др.
Поднијете 52 кривичне пријаве
Директор УИП-а Алија Кошута казао је да је Инспекција заштите простора у периоду од 1. јануара до 1. јула ове године извршила 1.303 инспекцијска надзора на простору Црне Горе, од чега је 727 било по приспјелим иницијативама. Како је нагласио, донесено је 65 рјешења о уклањању објекта, 89 о рушењу, док је у 69 случајева дошло до печаћења објеката.
-Поднесене су 52 кривичне пријаве. Достављено је 420 одобрења о постављању објекта, као и 133 грађевинске дозволе. Донесено је 230 закључака о одбацивању иницијатива због ненадлежности, док је у 116 случајева предмет прослијеђен другом органу на даље поступање. Преко извршне службе Управе за инспекцијске послове извршена су 32 рјешења о рушењу-уклањању објекта, док је у 25 случајева инвеститор поступио по указивању инспектора и сам порушио-уклонио објекат – рекао је Кошута.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?