- Влада Црне Горе
Министарство правде Министар Зенка у Никшићу: Национална СОС линија за...
Министар Зенка у Никшићу: Национална СОС линија за жртве насиља у породици од успостављања примила позиве од 853 особе
Борба против дискриминације спада у приоритетне политике на унутрашњем и међународном плану Владе Црне Горе рекао је министар за људска и мањинска права Мехмед Зенка приликом посјете просторијама СОС Телефона за жене и дјецу жртве насиља Никшић.
Министар Зенка разговарао је са извршном координаторком Наташом Међедовић о досадашњим резултатима рада Националне СОС линије за жртве насиља у породици.
Зенка је изразио поштовање према снази и упорности жена које се свакодневно баве подршком потенцијалним жртвама, истичући да то није нимало једноставно, те да је потребна посебна пожртвованост, стручност и разумијевање проблема да би се исти успјешно ријешио.
Насиље јесте најтежи облик кршења људских права, било физичко, емотивно, психолошко, или било које друго, рекао је министар. Према његовим ријечима наше друштво већином физичко насиље доживљава само као насиље, те је препозната потреба да се више о томе јавно говори и појасни најширој јавности какви све видови насиља постоје, са циљем сузбијања истих.
Зенка је похвалио рад и залагање госпође Међедовић и њених сарадница, те посебно нови двојезични сервис којим су проширени капацитети Националне СОС линије.
Међедовић је објаснила да је од јула мјесеца ове године помоћ бесплатне Националне СОС линије за жртве насиља у породици доступна и на албанском језику, те да су средства омогућена кроз пројекат “Побољшање приступа животу без насиља за жене са искуством насиља у централној и сјеверној Црној Гори”.
Према ријечима Иване Пејовић, координаторке пројекта, консултантске услуге које пружа Национална СОС линија пружају потребне информације о законским могућностима жртава насиља путем телефонских разговора, ургентне интервенције, посредовање код надлежних институција, те псхихолошко савјетовање.
10 до 25 позива буде упућено Националној СОС линији на дан, исти стижу из свих општина, каже Булатовић. Од укупно 853 особе које су се јавиле до сада, највише њих било је из Никшића и Подгорице, са сјевера из Бијелог Поља и Берана, док је статистика на југу у знаку Бара, Херцег Новог и Котора. Пејовић је појаснила да је најмање позива стигло из општина Жабљак, Шавник и Плужине. Ове три општине, заједно са општином Никшић обухваћене су поменутим пројектом, каже Булатовић, са циљем боље информисаности становништва у овој области.
Подсјећамо Национална СОС линија за жртве насиља у породици уведена је у марту 2015. године, у партнерству Министарства рада и социјалног старања, канцеларије УНДП и СОС телефона Никшић. Према подацима које је изнијела госпођа Међедовић, од успостављања линије евидентирано је 6.536 позива и пружено 8.347 услуга.
Министар Зенка је, у наставку своје посјете, обишао Склониште за жене и дјецу жртве насиља гдје је разговарао са штићеницама које тренутно тамо бораве.
Министарство за људска и мањинска права