- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Усвојена Будванска декларација којом се промовише ...
Усвојена Будванска декларација којом се промовише еколошка демократија
Будва, 14. септембар 2017. године – Данас је у Будви усвојена Будванска декларација под називом „Еколошка демократија за нашу одрживу будућност“ на Заједничком сегменту који је окупио званичнике на високом нивоу, а који се одржава у оквиру Шестог засиједања страна уговорница Архуске конвенције и ПРТР Протокола. Овом декларацијом препознато је да Архуска конвенција и припадајући Протокол подстичу активности у циљу промовисања демократије и владавине права када је ријеч о еколошким питања на глобалном нивоу.
Заједнички сегмент на високом нивоу отворио је предсједник Скупштине Црне Горе, Иван Брајовић, који је том приликом нагласио значај Архуске конвенције као једног од најнапреднијих међународних уговора у области животне средине. Он је указао на чињеницу да потпуна примјена ове Конвенције носи са собом знатан број изазова, те истакао да су на том пољу потребни заједнички напори свих актера друштва, јер се са изазовима у области животне средине суочава не само Црна Гора, већ и читав свијет. „Здрава животна средина, очуване природне вриједности, одрживост природних ресурса, одржив економски развој и владавина права су циљеви којима Црна Гора тежи као еколошка и одговорна држава, и будућа чланица Европске уније“, поручио је Брајовић.
„Учешће јавности представља предуслов за успјешно дефинисање политика и процес доношења одлука, као и за успостављање транспарентног, отвореног и демократског управљања, док организовано учешће јавности показује грађанима да су они дио заједнице и да је њихов став важан“, саопштио је Брајовић додајући да је, такође, у тим напорима, улога и професионалан приступ медија од изузетног значаја.
Испред УНЕЦЕ-а, на Заједничком сегменту у оквиру Шестог засиједања страна уговорница Архуске конвенције и ПРТР Протокола, уводно излагање имала је Олга Алгајерова, извршна секретарка УНЕЦЕ-а, која је казала да Архуска конвенција и припадајући ПРТР Протокол представљају примјере примјене Принципа 10 Декларације из Рија о животној средини и развоју. Она је појаснила да наведени документи показују на које начине еколошка демократија може промовисати транспарентност и прекограничну сарадњу. „Осим тога, они могу пружити помоћ када је ријеч о здравом управљању ресурсима и поставити темеље за мирнодопска, инклузивна и друштва са једнаким правима за све“, казала је Алгоријева.
У оквиру данашњег Заједничког сегмента на високом нивоу којим је предсједавао министар одрживог развоја и туризма, Павле Радуловић, одржан је тематски панел о улози Архуске конвенције и ПРТР Протокола по питању имплементације Циљева одрживог развоја. Током излагања, министар Радуловић је као позитиван примјер укључивања јавности у процес доношења одлука када је ријеч о животној средини, нарочито успостављање заштићених подручја у Црној Гори, навео процес успостављања првог Регионалног парка природе „Пива“ 2015. године.
Такође, у склопу данашњег скупа у Будви је одржана прес конференција поводом Шестог засиједања страна уговорница Архуске конвенције о доступности информација и Трећег засиједања ПРТР Протокола. Говорници су на прес конференцији говорили о значају који Архуска конференција има за демократизацију друштва, јер омогућава интеракцију грађана и органа власти на свим нивоима и обезбјеђује примјену и заштиту људских права у области животне средине.
Министар Павле Радуловић навео је да учешће јавности у процесу доношењу одлука, и свих заинтересованих страна, те јавног и цивилног сектора, као и становништва сматра јако важним за одрживи развој сваког простора. „Сви морамо бити свјесни и одговорни када је ријеч о здравој животној средини и шта нам она значи, што уједино представља и суштину Архуске конвенције”, казао је министар Радуловић. Он је поручио да сви имамо право на здраву животну средину које представља једно од основних људских права, а утемељено је и у нашем Уставу.
Олга Алгајерова, извршна секретарка УНЕЦЕ-а саопштила је да је данашњи састанак од посебне важности јер пружа прилику за обнављање преданости држава чланица Архуској конвенцији и ПРТР Протоколу заједно са осталим државама, невладиним организацијама и другим релевантним институцијама у дијелу промовисања заштите људских права и животне средине. Она је исказала увјерење да ће Будва и сами догађај представљати прекретницу на путу Архуске конвенције према одрживом развоју.
Маја Битаце, предсједавајућа засиједања страна уговорница Архуске конвенције исказала је увјерење да је овај догађај окупио важне релевантне субјекте. Она је навела да ће се, „кроз усвајање Будванске декларације, још једном потврдити да ћемо сви заједно наставити да радимо на унапређивању транспарентности, приступу информацијама које се тичу животне средине, унапређивању сарадње и постизању праведног и мирнодопског друштва на глобалном плану“.
Тина Скарман, предсједавајућа засиједања страна уговорница ПРТР Протокола изјавила је да ће Будванска декларација засигурно имати значајну улогу у преношењу важних порука које произилазе како из Протокола тако и из саме декларације те да ће, такође, у оквиру ње бити унапријеђена преданост држава чланица у испуњавању Циљева одрживог развоја. Она је присутне информисала да ће на састанку који ће бити одржан посљедњег дана засиједања, у петак, бити размотрена имплементација Протокола те програм рада, остварени напредак у погледу стратешког плана, те да је предвиђено усвајање различитих одлука.
Такође, министар Радуловић састао се и са извршном секретарком Алгајеровом. Алгајерова се захвалила министру на одличној организацији засиједања држава чланица Архуске конвенције и ПРТР Протокола и њиховог заједничког сегмента на високом нивоу. Она је изразила задовољство чињеницом да је Црна Гора постала потписница Међународне конвенције о водама 2014. године. Током састанка, министар је Алгајерову упознао да је у току потврђивање ПРТР Протокола, односно да је Скупштина ратификовала протокол.
Такође, на састанку је било ријечи и о зеленој економији и побољшању квалитета ваздуха. Тим поводом, извршна секретарка упутила је позив министру Радуловићу за учешће у двјема иницијативама усвојеним на Осмој министарској конференцији „Животна средина за Европу“ одржаној у Грузији прошле године, Батуми акција за чистији ваздух (БАЦА) и Батуми иницијатива о зеленој економији (БИГ-Е).
Видео материјал можете наћи на сајту Инфобироа.