Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење за медије: Црна Гора слави 26 година од проглашења еколошком државом

Објављено: 19.09.2017. 20:49 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Од 20. септембра 1991. године, када је Скупштина Црне Горе, на засиједању одржаном на Жабљаку, усвојила Декларацију о проглашењу Црне Горе за еколошку државу, па до данас, пређен је дуг развојни пут на пољу промовисања и изградње овог концепта. Године 2007. усвојен је и највиши политичко-правни акт, први Устав независне државе Црне Горе који садржи одредбе о посвећености заштити животне средине и развоју базираном на принципима одрживости.

Концепт права на здраву животну средину постаје важан развојем еколошког права и добија на значају крајем прошлог и почетком овог вијека. У том контексту, Црна Гора прати савремене трендове у области животне средине усвајањем правне тековине Европске уније и примјеном међународног права, те перманентно ради и на унапређењу политике одрживог развоја. Такође, 20. септембар представља изузетно важан датум који нас подсјећа и обавезује, и шаље јасну поруку о посвећености Црне Горе заштити животне средине, развоју базираном на принципима одрживог развоја, и добром управљању животном средином.

Ово је засигурно датум који нас наводи на размишљање, сумирање остварених резултата у домену унапређења и заштите животне средине. Користимо ову прилику да истакнемо да су током протеклих десет година нарочито интензивиране активности које су као резултат имале доношење аката и прописа усмјерених на заштиту и унапређење животне средине.

Цивилно друштво је све више укључено у креирање политике животне средине. Данас се интензивно ради на информисању грађана у овој области, подизању свијести јавности у питањима очувања животне средине, а сви релевантни друштвени субјекти имају могућност да активно учествују у доношењу одлука. У том циљу, Црна Гора је посвећена промовисању демократских вриједности и процедура у области заштите животне средине, промовисању транспарентности, доприносу заштити права свих грађана, како би садашње и будуц́е генерације живјеле у окружењу које не угрожава њихово здравље.

Данас, након 26 година можемо речи да је унапријеђен дијалог са сусједним државама будући да животна средина не познаје административне границе, дијалог са цивилним друштвом, а у доброј мјери креиран је и нормативно правни оквир у циљу заштите и унапређења животне средине који је готово потпуно усклађен са правном тековином ЕУ. Прогрес који је остварен у односу на прошлу годину односи се на процес приступања ЕУ у свијетлу чињенице да је Црна Гора у финалној фази усаглашавања текста преговарачке позиције за Поглавље 27- Животна средина и климатске промјене са Европском комисијом.

Оно што је обиљежило 2017. годину јесте одржавање Шестог засиједања држава чланица Архуске конвенције и Трећег засиједања држава чланица ПРТР Протокола, који представља изузетно важан међународни догађај за нашу државу и који је на једном мјесту окупио велики број учесника, представника око 56 земаља потписница Архуске конвенције, бројне међународне организације, представнике цивилног друштва, бројне експерте, министре за заштиту животне средине те потпредсједнике влада, држава региона и шире. Такође, у Будви је усвојена Будванска декларација „Еколошка демократија за нашу одрживу будућност”.

Опредјелјенје да се Црна Гора развија као еколошка држава захтијева посвећеност, истрајност, храбре одлуке и знатна финансијска улагања. Свјесни смо изазова, али исто тако и вјерни и истрајни свом еколошком правцу.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?