Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Годишња конференција о трговинским олакшицама за земље Европе и Централне Азије - Координисано управљање границом -

Објављено: 22.09.2017. 15:17 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Годишња Конференција из области трговинских олакшица у организацији Групације свјетске банке и уз институционалну подршку Министарства финансија Црне Горе, ове године одржала се у Црној Гори. Дводневна Конференција на тему: „Координисано управљање границом“ одржана је 19. и 20. септембра, у Бечићима, у Будви, уз учешће више од 60 представника из 16 земаља региона Европе и Централне Азије. 

Присутни представници царинских органа, инспекцијских служби и приватног сектора имали су прилике да се упознају са различитим концептима сарадње и координације граничних служби који се примјењују широм свијета. Такође, презентовани су примјери најбоље међународне праксе у овој области у оквиру којих је представљен успјешан модел сарадње који примјењују граничне службе Норвешке, Финске и Шведске. 

Такође, као потенцијално успјешни модели овог вида сарадње препознати су и Национални Комитети за трговинске олакшице које под окриљем Споразума о трговинским олакшицама, снажно подстиче Свјетска трговинска организација. 

У наведеном контексту, а у оквиру уводних излагања, Генерални директор у Министарству финансија и ко-предсједавајући црногорског Националног комитета за трговинске олакшице, господин Ново Радовић истакао је да „Након нешто више од двије године функционисања, данас у Комитету имамо заступљено 17 различитих органа, од чега 6 из приватног сектора. На тај начин, обезбјеђивањем снажног и координисаног партнерства између граничних органа, са приватним сектором и међународним донаторима, процес реформи који Национални комитет подстиче допринијеће бољој интеграцији у међународне трговинске токове и даљем економском развоју Црне Горе“.

 „Несметани промет робе у сигурној међународној трговини један је од главних услова за економски просперитет сваке државе. Због тога је и основни задатак царинске службе Црне Горе да омогући убрзани промет легалне робе и путника и да обезбиједи заштиту царинског подручја у складу са релевантним стандардима у овој области“, истакао је господин Владан Јоковић, директор Управе царина, у оквиру излагања.

У оквиру четири панела презентација, излагања су имали истакнути представници међународних организација, као што су Групација свјетске банке, Свјетска трговинска организација, Свјетска царинска организација, Европска унија и многе друге.

„Групација Свјетске банке процењује глобалну добит од 200 милијарди долара годишње као резултат смањења времена задржавања на царини и бољег управљања границом“, истакнуто је из ове Групације.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?