- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Почиње Јавна расправа о Нацрту закона о спорту: За...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Почиње Јавна расправа о Нацрту закона о спорту: За закон по мјери црногорских спортиста
Објављено: 22.09.2017. • 22:01 Аутор: Министарство спорта
”Политичари и државни функционери више неће моћи да буду предсједници и чланови Управних одбора националних савеза. Држава ће стипендирати најбоље младе спортисте који ће добити и статус перспективних спортиста. Коначно ће бити исправљена неправда због које неки наши најбољи спортисти нијесу могли добити статус врхунских спортиста. Умјесто четрдесет услов за добијање “спортске пензије” биће 35 година. Осим врхунских спортиста у олимпијским спортовима, право на премију стичу и неолимпијци, а први пут и селектори. Такодје први пут у Црној Гори, биће формиран Савез неолимпијских спортова и Завод са спортску медицину. Министарство спорта преузима категоризацију спортова и уводи суфинансирање клупских чланарина за дјецу која се баве спортом у професионалним клубовима и ограничава их на максималних 6% просјечне мјесечне нето зараде у Црној Гори. Професионални спортисти закључиваће са клубовима Уговоре о раду, стичући право и на бенифицирани радни стаж. Обавезном пререгистрацијом одзвониће фиктивним клубовима, а Министарство спорта моћи ће да предложи Влади суфинансирање изградње, реконструкције и адаптације спортских инфраструктурних објеката.“- све су то само неке од бројних новина које доноси Нацрт новог црногорског Закона о спорту.
Подгорица, 22. сеп. 2017- Министарство спорта Црне Горе обавјештава јавност да у складу са Уредбом о поступку и начину спровођења јавне расправе у припреми закона („Службени лист ЦГ“, број 12/12), покреће јавну расправу о Нацрту закона о спорту која ће почев од данас трајати наредних четрдесет дана.
Циљ Нацрта закона о спорту је да у потпуности уреди сва питања која се односе на систем спорта у Црној Гори, спортске субјекте и државне органе на које се закон односи. Нацртом закона усагласиће се рјешења из важећег Закона о спорту са постојећим правним системом и отклониће се одређене нејасноће и препкреке које су произилазиле из важечег закона. Осим усаглашавања и прецизирања законских норми, Нацрт закона о спорту који је припремила радна група за израду Нацрта закона, након што ју је јула ове године формирао министар спорта Никола Јановић, уноси и бројне позитивне новине у систем спорта.
Деполитизација спорта
Можда и једна од најбитних новина јесте деполитизција спорта. Сходно томе, Нацртом је прописано да предсједник спортске организације и члан Управног одбора спортске организације не може бити лице које је: предсједник државе, предсједник Владе и министри, предсједник Скупштине и посланици, предсједник политичке партије, предсједник Општине, предсједник Скупштине Општине и одборници, носилац правосудне функције и лице запослено у државном органу, органу државне управе, локалне самоуправе, локалне управе и привредном друштву које је основала држава, односно локална самоуправа, надлежном за послове из области спорта.
Најбољим младим спортистима државна стипендија и статус перспективних спортиста
Једна од важнијих новина Нацрта закона засигурно је и статус перспективног спортисте, јер Нацрт новог закона препознаје и врједнује и резултате у млађим категоријама. Статус перспективног спортисте, на период од једне године, добија млади спортиста који је као репрезентативац Црне Горе у појединачној или екипној конкуренцији, освојио прво, друго или треће мјесто на једином званичном свјетском или европском првенству. Ново је и то што перспективног спортисту следује једногодишња стипендија и то у износу до 50% просјечне мјесечне нето зараде у Црној Гори, у зависности од освојене медаље.
Растерећујемо породичне буџете ограничавајући клупске чланарине за дјецу на 30 еура
Фокус Министарства спорта на развој и унапрјеђивање дјечијег спорта, пресликан је на Нацрт закона кроз одредбе о дјечијем спорту, тако да ће у циљу омасовљавања спорта у дјечијем узрасту, Министарство спорта суфинасирати клупске чланарине за дјецу која тренирају у професионалним клубовима. Врсте спортова и узраст дјеце, најмање једном у двије године утврђиваће министар спорта посебном Одлуком. Такође, истичемо да је Нацртом закона о спорту прописано и ограничавање висине чланарине у клубовима за спортисте млађе од 16 година, која не може бити већа од 6% просјечне мјесечне нето зараде у Црној Гори.
Коначно доживотне накнаде и статус врхунских, за спортисте попут Златичанина
Нацртом закона проширене су и категорије спортиста који могу стећи статус врхунског спортисте, па је предложено да тај статус може бити утврђен и спортисти који је као црногорски држављанин и репрезент Црне Горе у сениорској конкуренцији, освојио прво мјесто на неком од такмичења у боксу (WБЦ, WБА, WБО и ИБФ) или постао финалиста ДЕЈВИС купа, ФЕД купа Међународне тениске федерације или Гранд слам турнира, или пак заузима једно од првих десет мјеста на АТП
листи. Имајући у виду посебност тих спортова, Министарство спорта предложеним новим законским рјешењем жели да превазиђе правну празнину због које неки најбољи црногорски спортисти нијесу могли стећи статус врхунског спортисте.
Услов за националну „спортску пензију“ са 40 спуштамо на 35 година
Право директно повезано са статусом врхунског спортисте јесте право на доживотну мјесечну накнаду. Имајући у виду да спортисти имају много краћи радни вијек, у односу на важеће законско рјешење, предложено је смањивање старосне границе, тако да ће врхунски спортиста примати доживотну мјесечну накнаду након навршених 35 година.
Премије лично спортистима и селекторима
Сходно важећем закону право на премију за постигнути спортски резултат припадало је врхунском спортисти и спортској организацији, с тим што није било прецизирано којим лицима у спортској организацији припада то право, нити је износ премије намијењен спортској организацији био прилагођен врсти спорта, тј. величини спортског колектива. Нацртом закона прописано је да право на премију припада појединцу. Такође, проширен је круг лица која имају право на премију за остварени спортски резултат на освајаче медаља прве категорије неолимпијских спортова, а по први пут право на премију имаће и селектор репрезентације Црне Горе у колективним спортовима, односно главни тренер репрезентативца Црне Горе у појединачним спортовима и то у износу од 50% премије коју је за исти резултат добио репрезентативац Црне Горе.
Професионални спортисти имаће уговоре о раду, а предложићемо и бенефицирани радни стаж
Посебно мјесто у Нацрту закона нашле су одредбе о радном односу и правима из радног односа. Тако ће, убудуће, професионални спортски клуб бити дужан да са професионалним спортистом односно тренером закључи уговор о раду, који ће на тај начин стећи право на мјесечну зараду и сва права из радног осноса. То значи да ће спортиста и тренер бити пријављени на обавезно социјално осигурање (здравствено, пензијско и инвалидско осигурање и осигурање од незапослености) а за професионалног спортисту Нацрт закона предвиђа и тзв. бенефицирани радни стаж.
Основаћемо Завод за спортску медицину Црне Горе
Нацртом закона о спорту, предвиђено је оснивање Завода за спортску медицину Црне Горе, у којој ће се утврђивати здравствена способност спортиста и то најмање једном годишње. Такође, Завод ће водити евиденцију свих спортских прегледа, па ће подаци о здравственом стању спортиста бити на једном мјесту.
Први пут у Црној Гори биће формиран Савез неолимпијских спортова
Министарство спорта је приликом израде Нацрта закона о спорту водило рачуна и о спортовима који нијесу на програму Олимпијских игара, а признати су од стране МОК-а, па се прописује могућност оснивања Црногорског савеза неолимпијских спортова, као њихове кровне асоцијације.
Министарство спорта преузима категоризацију спортова
Једна од новина је и категоризација спортова која до сада у Црној Гори није радјена, што значи да ће се коначно рангирати спортови који су на програму Олимпијских игара, као и они који нијесу, али су признати од стране МОК-а и као такви су од јавног интереса за Црну Гору. Категоризацију ће за период од двије године утврђивати министар спорта на приједлог посебне комисије и зависиће од укупних резултата у одредјеном спорту. Категоризација спортова, биће изузетно важна у примјени новог закона, имајући у виду, да спортовима, односно спортским субјектима, припадају одређена права у зависности од тога у којој се категорији тај спорт налази.
Министарство ће суфинансирати савезе,а локалне самоуправе клубове
Министарство спорта суфинансираће путем јавног конкурса програме националних спортских савеза, као и кровне спортске асоцијације, док ће локалне самоуправе суфинансирати програме спортских клубова. Право пријављивања на конкурс стичу тек након протека рока од једне године од дана оснивања, чиме ће се предуприједити оснивање фиктивних клубова, чији је основни циљ оснивања био учешће на конкурсу.
Обавезна пререгистрација у року од пола године
Нацрт закона доноси и обавезну пререгистрацију свих спортских организација. Уколико не поднесу захтјев за пререгистрацију у законом прописаном року након његовог ступања на снагу, престаће да постоје првог дана након истека тог рока и биће избрисани из Регистра.
Министарство спорта позива грађане, стручну и научну јавност, државне органе, политичке странке, невладине и медјународне организације, медије и све остале заинтересоване организације и заједнице, да се укључе у јавну рас праву и дају свој допринос у разматрању Нацрта закона о спорту.
Приједлози, сугестије и коментари на Нацрт закона могу се доставити Министарству спорта, на адресу: Светлане Кане Радевић бр. 3. Подгорица или на е-маил: мс@мс.гов.ме
Јавна расправа о Нацрту закона трајаће 40 дана од дана објављивања јавног позива на интернет страници Министарства спорта и порталу е-управе.
Нацрт закона о спорту и програм јавне расправе доступни су на интернет страници Министарства спорта:хттп://www.мс.гов.ме/вијести/176507/Позив-за-јавну-расправу-о-Нацрту-закона-о-спорту.хтмл
МИНИСТАРСТВО СПОРТА
Тагови
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?