Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана радионица о усклађивању пословног и приватног живота

Објављено: 20.09.2017. 15:04 Аутор: ПР служба

У оквиру пројекта „Промјена традиционалног начина размишљања кроз колективно преговарање на Западном Балкану – улога социјалних партнера у помирењу пословних и породичних обавеза и постизању родне равноправности“, Унија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) је у сарадњи са националним партнером - Унијом слободних синдиката Црне Горе (УССЦГ) организовала  радионицу под називом “Политике које подстичу усклађивање пословног и приватног живота и родну равноправност  и њихова примјена у пракси”. Пројектом руководи Асоцијација послодаваца Словеније (ЗДС), а поред УПЦГ и УССЦГ партнери у пројекту су послодавачке и синдикалне организације земаља региона (Албаније, Србије, Македоније и Хрватске).

Радионица је била намијењена послодавцима, запосленима, стручним службама синдиката и послодавачких организација и свим другим заинтересованим странама, а организована је са циљем да унаприједи њихова знања о законодавству Европске уније и Словеније које регулише област усклађивања професионалног и приватног живота и постизање родне равноправности, о социјалном дијалогу и колективном преговарању у Словенији и ЕУ, као и да упозна учеснике са политиком родне равноправности у Црној Гори.

У уводном дијелу, присутне су поздравиле гђа Звездана Олуић, шефица Сектора за ПР и маркетинг и савјетница за женско предузетништво УПЦГ и гђа Лидија Пејовић, предсједница Синдиката банака УССЦГ, које су указале на важност ове теме са аспекта економског оснаживања жена и постизања родне равноправности на раду и при запошљавању.

Радионица је била организована у два панела. У првом панелу, Маја Давид, правна савјетница Асоцијације послодаваца Словеније, представила је законодавство ЕУ и Словеније које регулише родитељско одсуство, заштиту породиља, трудница и дојиља, непреносиво право оца на родитељско одсуство као и право жена и мушкараца на једнак третман и једнаке шансе.  С друге стране, Биљана Пејовић, начелница Одјељења за послове родне равноправности  у Министарству за људска и мањинска права Црне Горе представила је политике и законодавни оквир за постизање родне равноправности у Црној Гори посебно истичући Закон о родној равноправности , План активности за постизање родне равноправности, ЦЕДАW конвенцију и ЦЕДАW комитет , и институционалне механизме за постизање родне равноправности у Црној Гори.

У оквиру другог панела др Соња Робник из Министарства рада, породице, социјалних питања и једнаких шанси Словеније присутнима је из угла социолога на сликовит начин представила феномен родне (не)равноправности  када су у питању кућни послови и страрање о породици и дјеци, податке о родним разликама у зарадама и препоруке за сет мјера које је потребно спровести на породичном, корпоративном и инфструктурном плану како би се осигурало да жене и мушкарци имају једнаке шансе за избор. Панел је заокружен презентацијом Звездане Олуић из УПЦГ која је била усмјерена на подршку женама на руководећим позицијама и активностима које УПЦГ спроводи у оквиру пројекта „Жене у менаџменту у Црној Гори: подршка лидерству и професионалном развоју жена у Црној Гори“, уз подршку ИЛО, а са циљем економског оснаживања жена у бизнису и менаџменту.

Оба панела праћена су живом дискусијом, предлозима за унапређење и размјеном примјера добре праксе учесника. Општи закључак је да примјена законских прописа и мјера које подстичу помирење пословних и приватних обавеза и родну равноправност, које гарантују заштиту и права породиља и родитеља, за резултат има задовољног запосленог, продуктивнију компанију и просперитетније друштво.  Стога је обавеза свих социјалних партнера (Владе, синдиката и послодаваца) да овој теми посвете своју пуну пажњу.                 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?