- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Министарка науке одржала консултативни састанак с ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Министарка науке одржала консултативни састанак с проф. емеритусом Небојшом Накићеновићем
Објављено: 27.09.2017. • 15:18 Аутор: Министарство науке
Министарка науке, др Сања Дамјановић, јуче је са сарадницима уприличила састанак са проф. емеритусом Небојшом Накићеновићем, експертом из области историје технологија, енергетске економије и одрживог развоја, на тему смјерница за даљи развој Стратегије паметне специјализације Црне Горе.
На почетку састанка, др Дарко Петрушић, генерални директор у Министарству науке, презентовао је процес израде ове важне националне стратегије, досадашња промишљања и закључке интерресорног и интердисциплинарног тима који је укључен у њену израду, као и главне дилеме које је потребно разријешити.
Проф. др Саша Мујовић са Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе, члан Савјета за научноистраживачку дјелатност, представио је стање у енергетском сектору у Црној Гори.
Након тога, г. Накићеновић који је и замјеник извршног директора Међународног института за примијењену системску анализу (ИИАСА - Интернатионал Институте фор Апплиед Сyстемс Аналyсис) у Бечу, указао је на неколико приоритетних тачака које у контексту наднационалних политика и глобалних технолошких трендова треба свакако имати у виду приликом израде Стратегије паметне специјализације. То су: приоритет у подизању ефикасности у потрошњи енергије код потрошача и потреба покретања капиталних пројеката у овом домену; примјена Париског споразума и њене посљедице на дугорочно планирање енергетских система у Црној Гори као и могућности које постоје у оквиру неких нових технологија са добрим трендовима развоја; те електромобилност и стварање инфраструктуре коју она захтијева.
Г. Накићеновић је указао да технолошка неизвјесност код увођења нових технологија увијек постоји, али да постоје опсежне научне студије (којима се, између осталих бави и његов матични институт) које могу добро да прогнозирају технолошке трендове у одређеним пољима те се на ово знање и искуство треба ослонити. Не треба испуштати из вида ни могућности радикалних побољшања у технологијама. Такође је важно размишљати о групама технологија и економских јединица које праве систем, као и о грануларности / модуларности технологија, тј. њиховој могућношти брзог ширења.
Институт за примијењену системску анализу у својим новим пројектним циклусима највише је усмјерен ка одрживом развоју, односно везама између енергетике, природних ресурса, пољопривреде и производње хране, климатских промјена и демографије. Велика пажња посвећена је успостављању научне базе, тј. научних студија за остварење Циљева одрживог развоја Уједињених нација.
Састанку су присуствовали представници Министарства науке, Министарства економије, Савјета за научноистраживачку дјелатност, делегат Црне Горе у Програмском одбору за енергију, од којих је већина укључена у процес израде Стратегије паметне специјализације. Истакли су огромно задовољство разговором и размјеном идеја са тако врсним експертом као што је проф. Накићеновић, те жељу да и даље буде укључен у савјетовања о процесима стратешког планирања у Црној Гори, што наш гост радо прихвата.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?