- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове 28. септембар - Свјетски дан борбе против бјеснила
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
28. септембар - Свјетски дан борбе против бјеснила
Објављено: 27.09.2017. • 20:42 Аутор: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Црна Гора обиљежава 28. септембар, Свјетски дан борбе против бјеснила (Wорлд Рабиес Даy) у циљу јачања свијести о опасности коју ова болест представља за здравље људи и животиња и о мјерама којима се бјеснило може спријечити и искоријенити.
Сваке године у свијету медицинску помоћ од бјеснила затражи више од 15 мииона људи. Процјењује се да се тако спаси више од 350.000 живота годишње. Ипак, у свијету од бјеснила годишње умре око 55 хиљада људи И то углавном дјеца млађа од 15 година. Највише су угрожене земље Азије и Африке.
Преко 95% случајева бјеснила код људи узроковано је угризом пса зараженог бјеснилом. Ипак, болест се може искоријенити.
Уз редовну праксу вакцинисања паса и мачака, доказано је да је орална вакцинација лисица најдјелотворнији начин елиминисања бјеснила код дивљих животиња, чиме се ефикасно штите и домаће животиње и људи и стичу се услови за статус земље слободне од те болести.
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове -Министарство пољопривреде и руралног развоја од јесени 2011. године, уз подршку ЕУ, два пута годишње спроводи оралну вакцинацију лисица против бјеснила ваздушном дистрибуцијом вакцина-мамаца, на цијелој територији Црне Горе, осим урбаних и водених површина.
Циљ вакцинације дивљих животиња је да се потпуно искоријени бјеснило у Црној Гори. Охрабрује чињеница да је посљедњи случај бјеснила забиљежен у марту 2012. године, код мачке.
Овим путем Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове упућује апел власницима паса и мачака, као и ловцима да, у интересу заштите здравља људи и животиња, своје псе редовно вакцинишу.
Имајући у виду да пси и мачке луталице могу представљати највећу пријетњу у преношењу бјеснила на људе, позивамо органе локлане самоуправе да предузму мјере из своје надлежности на збрињавању паса и мачака луталица у складу са Законом о заштити добробити животиња.
Везани чланци:
Ажурирана Листа обиљежених подручја ЕУ у којима је утврђено присуство Xyлелла фастидиоса 30.01.2025.
Појава слинавке и шапа у Њемачкој 14.01.2025.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?