- Влада Црне Горе
Министарство здравља Министарство здравља на националној конференцији “...
Министарство здравља на националној конференцији “Међународни стандарди о насиљу у породици и њихова примјена у Црној Гори”
Начелница у Директорату за здравствену заштиту у Министарству здравља, Сенка Кликовац, учествовала је на националној конференцији “Међународни стандарди о насиљу у породици и њихова примјена у Црној Гори”, коју је организовала невладина организација СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља Подгорица. Конференција је дио пројекта "Заштита од родно заснованог насиља - услов демократије и владавине права“ који спроводе СОС телефони за жене и дјецу жртве насиља из Подгорице, Берана и Улциња, а финансира га Делегације Европске уније у Црној Гори.
Излагање начелнице Кликовац на националној конференцији “Међународни стандарди о насиљу у породици и њихова примјена у Црној Гори”:
“Част ми је и задовољство да сам данас на овом скупу од изузетног значаја посебно када је тема “Заштита од родно заснованог насиља”, као услов демократије и владавине права и да уједно поздравим све присутне учеснике конференције.
Заштита од родно заснованог насиља, као услов демократије и владавине права је стратешко опредјељење Владе Црне Горе, па и Министарства здравља кроз активности у сектору здравства, са опредјелјенјем да је родон засновано насиље у потпуности неприхватљиво на било који начин у свим сегментима здравственог система.
Дужност и обавеза је сваког појединца да обезбиједи заштиту од било ког облика насиља, па и када је у питању родно засновано насиље јер демократија и владавина права не препознају насиље као појаву било ког друштва па ни црногорског.
Превенција и друштвене вриједности, гдје се суочавамо са двоструким изазовом – с једне стране, ту је недовољно развијена свијест опште популације о значају родне једнакости и ненасиља као друштвених вриједности, а са друге, код професионалаца који раде у овој области није развијена свијест о родно заснованом насиљу и важности приступа у коме је жртва у центру пажње.
Проблем насиља је веома комплексан и мора се одвијати кроз прецизно структурирану и координирану сарадњу свих надлежних институција и правосуђа, као и кроз ефикасан надзор над спровођењем закона.
У сектору здравља мјере подразумијевају унапрјеђење постојећих сервиса опште и специјализоване подршке како би се ускладили са стандардима које прописују Конвенција Савјета Европе о спрјечавању и сузбијању насиља над женама и насиља у породици, и Конвенција о спрјечавању свих видова дискриминације жена.
У складу са стратешким опредјелјенјима свим мјерама када је у питању насиље, без обзира на коју област за рјешавање проблема се односиле, мора се обезбиједити мултидисциплинарни приступ, јер је то једини начин за смањење насиља и стварање услова за слободан и равноправан живот без насиља, као и цјелокупног друштва на добробит свих грађана државе, те самим тим и изградњом цјелокупног система без било ког облика насиља.”