Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реаговање: Закон о потврђивању Париског споразума не угрожава пројекат ТЕП ИИ

Објављено: 29.09.2017. 20:59 Аутор: м
Влада Црне Горе утврдила је Предлог Закона о потврђивању Париског споразума претходно анализирајући све могуће ефекте које усвајање овог Закона може имати, а који су показали да ће реализација ИИ блока ТЕ Пљевља дати конкретан допринос у заједничкој борби против негативног утицаја климатских промјена. 

Студија Социо-економска анализа инвестиција за потврђивање Париског споразума, чију су израду заједно са Владом омогућили Глобал Енвиронмент Фацилитy (ГЕФ) и УНДП, и која прати Закон о потврђивању Париског споразума, показује да овај акт може имати само бенефите за Црну Гору.

Када је у питању пројекат изградње Другог блока, став Владе Црне Горе је познат: поред економских и енергетских ефеката, његова реализација ће донијети и пријеко потребно рјешење за еколошко стање у Пљевљима. 

Пуштањем у рад новог блока термоелектране, као и еколошком санацијом ТЕП И, за чији пројекат су већ прикупљене понуде, ријешиће се значајан дио еколошких проблема у дијелу климатских промјена који су везани за досадашњи начин валоризације пљеваљског угља. Истовремено, планираним пројектом топлификације града, ријешиће се и кључни проблем животне средине пљеваљске котлине у грејној сезони.

Производња електричне енергије на бази угља, како у Црној Гори, тако и у развијеним земљама ЕУ, која је и навјећи заговорник стриктне примјене Париског споразума, и даље представља реалну потребу. Наравно, примјена савремених приступа и најбољих расположивих технологија, уз поштовање захтјева регулативе за заштиту животне средине ЕУ, неминовни су предуслов. Управо то ће бити случај и по питању пројекта ТЕП ИИ.

Осим наведеног, потврђивањем овог Споразума Црна Гора учвршћује свој пут ка учлањењу у ЕУ и потврђује преузету обавезу заједничке борбе против негативног утицаја климатских промјена са осталим земљама потписницама.

Париски споразум, који је ступио на снагу 4. новембра 2016. године, до данас је ратификовало 166 земаља чланица УНФЦЦЦ, од укупно 197 земаља. 

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?