- Влада Црне Горе
Министарство одбране Бошковић на отварању РАСР радионице о смањењу зали...
Бошковић на отварању РАСР радионице о смањењу залиха конвенционалног наоружања и муниције
Министар одбране Црне Горе, мр Предраг Бошковић отворио је данас у хотелу Центре Вилле у Подгорици дводневну, девету по реду Регионалну радионицу посвећену смањењу залиха конвенционалног наоружања и муниције (РАСР, Тхе регионал Аппроацх то Стоцкпиле Редуцтион).
Радионица се организује под покровитељством Центра за контролу лаког и малокалибарског наоружања у Источној и Југоисточној Европи (Соутх Еастерн анд Еастерн Еуропе Цлеарингхоусе фор тхе Цонтрол оф тхе Смалл Армс анд Лигхт Wеапонс).
Министар Бошковић је истакао значај смањења вишкова наоружања и муниције и нагласио да Црна Гора кроз више програма и активности даје свој пуни допринос овом сигурносном аспекту.
Он је подсјетио да је Црна Гора након обнове независности на својој територији наслиједила велике количине застарјелог наоружања и убојних средстава, али да их је у 11 година редуцирала за чак 85 одсто кроз више програма за демилитаризацију: МОНДЕМ (Монтенегро демилитарисатион – програм који се реализује путем партнерства МО Црне Горе, УНДП и ОЕБС), Техничким споразумом са САД, уништавањем сопственим капацитетима, као и пилот пројектом са Албанијом.
Бошковић је прецизирао да је у Црној Гори преостало око 1.778 тона вишка убојних средстава, од чега ће се 531 тона уништити у сарадњи са НАТО агенцијом НСПА (НАТО Суппорт анд Процуремент Агенцy) и НАТО Фондом повјерења (НФП или Труст фунд), а преостале количине продајом, као и уништавањем кроз МОНДЕМ програм и сопственим капацитетима.
Неопходна средства за реализацију цјелокупног Труст Фунд пројекта, 700 хиљада еура су прикупљена, а реализација овог пројекта у потпуности је финансирана донацијама НАТО земаља, међу којима је највећи донатор је СР Њемачка, а остале земље - донатори су Велика Британија, Турска, Мађарска, Чешка и Бугарска.
Пројекат уништавања муниције почеће крајем године и трајаће 15 мјесеци, а обухватиће уништавање једино путем делаборације (растављања и сјечења), уз поштовање највиших стандарда заштите животне средине. „То је допринос да се Црна Гора осјећа сигурнијом“, закључио је министар
Поред министра Бошковића, на отварању радионице је говорио и шеф Делегације ЕУ у Подгорици, Аиво Орав.