Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање министра Храповића на симпозијуму на тему:Аутизам и поремећаји из аутистичног спектра"

Објављено: 10.10.2017. 20:09 Аутор: ПР служба
Даме и господо, уважени гости, представници невладиних организација, чланови медијске заједнице,

Задовољство ми је што данас имамо прилику да отворено и конструктивно разговарамо о аутизму и поремећајима из аутстичног спектра са еминентним свјетским стручњацима за ову област и представницима здравственог система и невладиног сектора.
Тема је за нас изузетно значајна, јер смо по први пут почели системски рјешавати проблеме дјеце са аутизмом и њихових породица. Свима нам је познато да у буџету протеклих година нијесу опредјелјивана средства за ту сврху, да још увијек немамо Центар за аутизам, нити базу података о броју дјеце са аутизмом. Све ово смо затекли и ријешили да темељно уредимо ову област и дјеци са аутизмом омогућимо рану дијагностику поремећаја, рехабилитацију, као и доступност свега што им је потребно, како бисмо и њима и њиховим породицама дугорочно побољшали квалитет живота. То је дуг и тежак процес, али кренули смо с мртве тачке и врло брзо ће и резултати бити видљиви.
Уважавајући специфичности дјеце с аутизмом и потребе специфичног програма рада с овом популацијом, измјенама и допунама Закона о здравственој заштити дефинисана је обавеза Министарства здравља да оснује Центар за аутизам, као установу за бригу, образовање и рехабилитацију аутистичне дјеце, омладине и особа по програмима за аутистичну дјецу. С обзиром да је нереално постављени рок истекао крајем прошле године, непосредно по формирању новог сазива Министарства здравља, а да претходно нијесу створени ни кадровски, просторни, нити финансијски услови за ову врсту активности, суочили смо се са огромним притиском јавности, обавезом, али и жељом да пружимо прву и праву подршку особама са поремећајима из аутистичног спектра и њиховим најближим.
Сматрајући да се ради о изазову који је по својој природи комплексан и захтијева мултидисциплинарни приступ, отпочело се са рјешавањем на начин што је најприје формирано Национално међуресорно тијело, а које чине представници Министарства здравља, просвјете и рада и социјалног старања, УНИЦЕФ-а, Свјетске здравствене организације, Института за јавно здравље, Дома здравља Подгорица, КЦЦГ, Проф. др Драган Лаушевић, и представници НВО.
Поставили смо себи задатак да израдимо Националну стартегију и акциони план који дефинишу конкретне задатке сваког ресора и термине за спровођење активности. Такође, дефинисани су начини за оспособљавање и едукацију кадра за бављење дјецом са поремећајима из аутистичног спектра, као и обезбјеђивање просторних капацитета.
Резултат наших међународних активности на плану едукације и заједничке сарадње са државама региона и напредним европским центрима је и овај сусрет, који доживљавам као прилику да са најеминентнијим стручњацима из ове области размијенимо искуства и научимо оно што је модерна медицина усвојила као императив из ове области. Циљ овог скупа је да се искаже истинска спремност да се у Црној Гори проблем аутизма ријеши на системски, систематичан начин, исклчјучиво уз уважавање научних достигнућа.
Представници Министарства здравља обишли су Центар за аутизам у Тирани, који се сматра једним од најнапреднијих центара у југоисточној Европи и договорена је сарадња у области едукације кадра који ће радити са нашом дјецом чији је матерњи језик албански. Такође, са професорицом Нирваном Пиштољевић договрена је сарадња у области едукације кадра који ће се бавити раном интервенцијом. Током овог мјесеца биће реализовано низ активности договорених са УНИЦЕФ-ом и невладинм сектором.
Активности које су спроведене на обезбјеђењу просторних капацитета су се кретале у два правца: Изградња новог простора који би био у саставу Института за болести дјеце КЦЦГ, и за који је стратегијом предвиђено 1.5 милиона еура, за наредну буџетку годину.
Међутим, Министарство је већ два и по мјесеца у озбиљним преговорима за добијање простора, који је већ изграђен и опремљен. Успјешан исход ових преговора омогућио би да наша дјеца која имају проблеме из аутистичног спектра могу све медицинске услуге и сервисе да добију одмах.
Едукација кадра који био радио са дјецом у овом простору већ је предвиђена програмом континуиране медицинске едукације и не постоји потреба да издвајање додатнигх новчаних средстава.
Све ово даје нам за право да кажемо да смо на добром путу да нашим малишанима обезбиједимо адекватну његу и бригу какву заслужују и какву је држава у обавези да им пружи.
Нашу намјеру да се најозбиљније одредимо према овом проблему, препознали су- прије свега породице особа са поремећајима из аутистичног спектра, али и представници невладиног сектора који се све вријеме предано залажу да Национални Центар за аутизам буде прва адреса са које ће се даље усмјеравати сви приоритети које, као заједница морамо стално имати на уму.
Ово је прилика да се онима којима је брига најпотребнија и којима је Центар намијењен захвалим на стрпљењу и позовем да останемо партнери и заједнички креирамо бољу и извјеснију будућност за нашу дјецу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?