Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Центар изврсности БИО-ИЦТ представио најзначајније иновације

Објављено: 10.10.2017. 21:05 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke 
Млади истраживачи БИО-ИЦТ Центра изврсности представили су у оквиру фестивал Отворени дани науке најзначајније иновације које се развијају у првом Центру изврсности у Црној Гори. Посјетиоци фестивала су имали прилику да сазнају више о савременим ИТ иновацијама, комерцијалним производима и услугама које развијају црногорски научници на Универзитету Црне Горе.
БИО-ИЦТ Центар изврсности је развио апликацију која користи дигиталну обраду слике приликом процентуалне детекције заражености листа смокве, који је представио Милија Бајчета (Дигитална обрада сигнала у пољопривредним апликацијама).

Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke  
Никола Булатовић је показао посјетиоцима како нова и модуларна ИЦТ рјешења, уз Интернет оф Тхингс технолошке концепте, могу унаприједити континуалан мониторинг параметара у воденим срединама (СЕМаР систем – паметне бове). Његов колега млади истраживач Божидар Шкрбић представио је ЛивеГате платформ која је развијена у склопу БИО-ИЦТ Центра изврсности у циљу прикупљања и обједињавања свих података добијених помоћу сензорских чворова базираних на различитим платформама.

Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke 
Истраживач Жарко Зечевић је представио ДронеМаппер Цлоуд платформу која служи за аутоматско геореференцирање и креирање мапа од већег броја слика, снимљених дроновима. Софтверски дефинисани ИоТ, развијени прототип Интернет оф Тхингс архитектуре базиран на СДН технологији која омогућава динамичко репрограмирање функција мрежних уређаја, који омогућава гаранцију квалитета сервиса приликом прикупљања података из сензорских мрежа објаснила је Славица Томовић.

Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke  
Трифун Савић је представио Систем за паметно наводњавање који омогућава једноставан и флексибилан процес наводњавања, пружајући уз то оптималну потрошњу воде у складу са потребама биљке.

У склопу БИО-ИЦТ Центра изврсности врше се истраживања подводних комуникација са циљем бежичног повезивања подводних сензорских чворова. Развијене су антене малих димензија које ће омогућити подводну комуникацију сензорских платформи заснованих на Ардуино платформ. Антене за 5Г Екосистем је представио Лука Лазовић.
Ministarstvo nauke  Ministarstvo nauke 
Балша Бајагић је посјетиоце упознао са самосталним, преносивим уређајем дизајниран за употребу на терену за брза и прецизна мјерења влаге у различитим материјалима (нпр. земљишта и осталим прашкастим материјалима) коришћењем “Тиме Домаин Рефлецтрометрy” (ТДР).

Љубица Ивановић је на сајму говорила нешто више о експерименту који је постављен на Биотехнички факултет, гдје су коришћене различите комбинације ђубрења и наводњавања да би се испитао њихов утицај на хемијски квалитет блитве, а Ана Перошевић је говорила о тешким металима у дагњама. Анализом метала у дагњама из Боке Которске, показало се да неки од токсичних метала, иако су присутни испод максимално дозвољених концентрација, представљају лимитирајући фактор приликом конзумирања дагњи.

Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke

Биомониторинг – праћење стања морског екосистема помоћу фибер-оптичког био-сензор система и система за мјерење покрета љуштура шкољки представио је Марко Николић, а интегралну мултитрофичка аквакултура и квалитет меса шкољкаша – Слађана Гвозденовић.

Милија Бајчета је упознао посјетиоце са БИОпорталом, информационим системом који је пласиран у циљу лакшег пласмана производа.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?