Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

САОПШТЕЊЕ: Охрабрују резултати фискалне консолидације и финансијске политике

Објављено: 16.10.2017. 19:55 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Ministarstvo finansija

Првог дана годишњих састанака Међународног монетарног фонда (ММФ) и Свјетске банке, који се одржавају у Вашингтону, у периоду од 13. до 15. октобра, црногорска делегација, коју чине министар финансија, г. Дарко Радуновић, гувернер ЦБЦГ, г. Радоје Жугић и вицегувернер за финансијску стабилност и платни систем, г. Никола Фабрис, састала се са потпредсједником Свјетске банке за Европу и Централну Азију, г. Сирилом Милером, директорицом Свјетске банке за Југоисточну Европу, гђом Линдом ван Гелдер и шефом мисије ММФ-а за Црну Гору, г. Мартином Петријем.

На састанку са г. Муллером и г-ђом Ван Гелдер, разговарано је о охрабрујућим и кредибилним резултатима Фискалне стратегије, као и о финансијском систему, који је оцијењен као релативно стабилан и сигуран. Закључено је да забиљежени помаци у економској политици стварају предуслове за ефикасно управљање дугом, док ефикасно имплементирана Фискална стратегија обезбјеђује одрживост јавног дуга у средњем року. Потпредсједник Милер нагласио је да је Влада направила значајан напредак у побољшању фискалне позиције и јачању финансијске стабилности, који се рефлектују кроз рекордан раст економије у 2017. и побољшање њених макроекономских изгледа од стране реномираних рејтинг агенција. Финансијска стабилност је унапријеђена и подржана кроз јачање биланса стања, опоравак кредитирања и значајан пад неквалитетних кредита. Са коефицијентима ликвидности и солвентности чији је ниво значајно изнад законски прописаног минимума и снажним растом кредитне активности, банкарски систем је стабилан, солвентан и високо ликвидан.

Похваљен је значајан напредак Црне Горе у испуњавању приоритетних активности за добијање подршке Свјетске банке, у виду гаранције од 90 милиона долара, што би допринијело повољнијем приступу Црне Горе интернационалним тржиштима капитала, као и стабилизацији јавног дуга. Реална су очекивања да ће овај аранжман бити закључен до краја 2017. године. 

На састанку са потпредсједником Милером, подржана је и идеја додатног финансирања изузетно успјешног пројекта МИДАС, у прелиминарном износу од око 34 милиона долара, чиме би се обезбједило даље пружање подршке развоју пољопривредних капацитета и јачању система безбједности хране.

На састанку са шефом мисије ММФ-а за Црну Гору Мартином Петријем, разговарано је о  снажном расту у првој половини 2017. године и позитивним ефекатима мјера усвојених у оквиру Санационог плана и Фискалне стратегије. Црногорска делегација захвалила је тиму ММФ-а на подршци и квалитетним препорукама, које су биле основ за формирање кредибнилног плана фискалне консолидације, као и за унапрјеђење финансијске политике. Том приликом, чланови црногорске делегације нагласили су посвећеност Црне Горе наставку спровођења мјера, које ће допринијети преокрету тренда јавног дуга у средњем року. Са ММФ-ом уговорена је и техничка помоћ за наставак имплементације средњорочне стратегије управљања дугом.

Шеф Мисије је потврдио да је постигнут значајан напредак у имплементацији препорука ФСАП мисије (програма процјене финансијске стабилности ММФ-а и Свјетске банке) из 2016. године. Наиме, у претходном периоду, интензивне активности на унапрјеђењу регулаторног оквира резултирале су припремом сета закона, укључујући (и) Закон о Централној банци, који је у потпуности усклађен са Уговором о функционисању Европске уније и Статутом ЕСЦБ и ЕЦБ; (ии) Закон о измјенама и допунама Закона о банкама и (иии) Закон о санацији банака, којима се имплементира БРРД Директива о опоравку и санацији банака и (ив) Закон о финансијским институцијама, којим се обезбијеђује регулисање и контрола најзначајнијих небанкарских институција, од стране ЦБЦГ, што ће смањити потенцијални ризик њиховог пословања на финансијску стабилност. 

У наставку разговора, размијењена су мишљења о плану Буџета за 2018. годину, као и о модалитетима смањења сиве економије кроз дигиталну фискализацију. 

МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА 
ЦЕНТРАЛНА БАНКА ЦРНЕ ГОРЕ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?