- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: “Како достићи циљеве одрживог развоја у...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: “Како достићи циљеве одрживог развоја у транспорту и трговини”
Објављено: 13.10.2017. • 19:15 Аутор: Министарство економије
Дводневна радионица на тему “Како достићи циљеве одрживог развоја у транспорту и трговини” у организацији Министарства саобраћаја и поморства, Министарства Економије и УНЕЦЕ одржана је у Привредној Комори Црне Горе.
Првог дана одржавања радионице Државна секретарка у Министарству саобраћаја и поморства Ангелина Живковић у уводном излагању осврнула се на Самит свјетских лидера одрживог развоја Уједињених нација, који су се 27. септембра 2015. године, састали у Њујорку и изразили своју одлучност да направе важне и трансформативне кораке који су потребни да се свијет усмјери на одржив пут и унапрјеђење механизама отпорности. Агенду одрживог развоја прати сет од 17 циљева одрживог развоја, 169 смјерница и преко 230 индикатора до 2030. године.
Када је у питању област саобраћаја, у самој Агенди одрживог развоја препознати су циљеви, гдје ће бити кључно спровођење специфичних активности изградње капацитета на начин који дозвољава досљедно мјерење, мониторинг циљева одрживог развоја, смјерница и индикатора везаних за саобраћај, са активностима за праћење и извјештавање.“ И зато је ова радионица фокусирана на дискусијама о индикаторима из области саобраћаја који се сматрају међу најрелевантнијима за подизање нивоа ефикасности, а односе се на смањање за 50% броја смртних случајева на путевима до 2020. године; мјерењу обима путника и терета по виду саобраћаја; и одређивању пропорције популације која има погодан приступ јавном превозу, по полу, годинама, као и особа са инвалидитетом“ истакла је Живковић.
Генерални директор за развој у Министарству економије Милош Челановић казао је да рад на постизању циљева одрживог развоја у УН-у и њеним државама чланицама све више ставља фокус на међународну трговину чинећи је „мотором за инклузивни економски раст и смањење сиромаштва“.
„Тако су међународна трговина и инвестиције важни покретачи развоја, продуктивности, иновација, отварања нових радних мјеста и развоја“, казао је Челановић на отварању радионице.
Циљеви одрживог развоја, како је додао, могу се реализовати само уз снажну опредијељеност за глобално партнерство и сарадњу.
Он је додао да је у циљу јачања регионалне економске сарадње дефинисан вишегодишњи Акциони план за креирање Регионалног економског простора који се заснива се на принципима недискриминације, стварајући једнаке услове за све.
„Тиме ће се омогућити несметан проток роба, услуга, капитала и високо квалификоване радне снаге, чинећи овај регион привлачнијим за инвестирање и трговину, убрзавајући конвергенцију са ЕУ и остварењу просперитета за све своје грађане“, казао је Челановић.
Као коорганизатори радионице, значајан допринос дали су представници УНЕЦЕ-а: Ненад Николић, Францесцо Дионори, Марио Апостолов и Алеxандер Блацкбурн који су презентирали циљеве одрживог развоја везане за: транспортну инфраструктуру, безбједност саобраћаја, транспорт у градовима и трговину.
Савјетница у министарству економије Светлана Божовић презентирала је достигнућа Црне Горе када су у питању кораци који су преузети како би се достигли циљеви оџивог развоја везани за трговину.
Главни инспектор за безбједност саобраћаја у Министарству унутрашњих послова Драган Кликовац говорио је о Стратегији побољшања стања безбједности у друмском саобраћају, којом је закључно са 2019. годином планирано смањење броја саобраћајних незгода са смртним посљедицама за 50%. Кликовац је казао да је стање техничке исправности возила у Црној Гори на веома високом нивоу, и неупоредиво боље него на почетку поменутог десетогодишњег периода. Представници МУП-а су идентификовали 80 критичних тачака на црногорским друмовима, након чега је један број тих дионица саниран и на њима имамо значајно смањење броја саобраћајних незгода.
Представница УН за Црну Гору Фиона МцЦлунy је нагласила значај активности које спроводи канцеларија УНДП кроз пројекат Безбједности на путевима, али такође и подршку развоју одрживе урбане мобилности кроз израду Плана одрживе урбане мобилности за Бококоторски залив и Пријестоницу Цетиње, који садржи Акциони план са разрађене 24 мјере за унапређење система саобраћаја за период до 2020. године. Кампања Европске недеље мобилности је ове године обиљежена у 7 црногорских општина, као и активност на развоју ЕуроВело8 руте која пролази кроз Црну Гору, а за чији развој ће канцеларија УНДП пружити значајну подршку у наредном период.
На дводневном скупу у Привредној комори Црне Горе ућествују представници Министарстава саобраћаја и поморства, финансија, економије, Министарства унутрашњих послова/Управа полиције, те гости из ресорних министарстава: Албаније, БиХ, Грчке, Србије, Македоније, Молдавије, као и МОНТЕПУТ-а, Дирекције за саобраћај, Инжењерске коморе, Управе царина, Секретаријата за саобраћај општине Подгорица и МОНСТАТ-а.
Министарство саобраћаја и поморства
Министарство економије
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?