Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Извјештај: Посебни надзор Алеуроцантхус спиниферус

Извјештајем о раду на програму 1.1.20. Посебни надзор Алеуроцантхус спиниферус, који се реализује у оквиру Програма фитосанитарних мјера за 2017. годину, одговорно лице Фитосанитарне лабораторије Биотехничког факултета је констатовало да су досадашњи рад на овом програму и динамика његове реализације били директно везани за стање на терену, односно за видно успорен и физиолошки ослабљен вегетативни пораст цитруса у већини локалитета на Приморју, а посебно у подручју Бококоторског залива у којима је Алеуроцантхус спиниферус за сада доминантно присутан. 

Јака и хладна зима је имала за последицу готово значајан губитак лисне масе у многим засадима цитруса, тако да је вегетативни прираст цитруса почео да се интензивније развија тек у другој половини љета. У складу са наведеним и популација Алеуроцантхус спиниферус која је била значајно смањена у првом дијелу вегетације, повећала се у другој половини љета.

Радом на овом програму обухваћени су засади цитруса на цијелом Приморју, уз истовремено праћење појаве и развића Алеуроцантхус спиниферус, како на евентуално новим локалитетима, тако и на другим биљкама домаћинима.

Утврђено је да су на цитрусима симптоми напада најизраженији на локалитетима у Бококоторском заливу (Баошићи, Ђеновићи, Кумбор, Херцег Нови) и у локалитету Шушањ гдје је забиљежено постепено ширење врсте по засадима цитруса у односу на мјесто првог налаза забиљеженог крајем новембра 2014. године.

На појединим локалитетима забиљежен је јак напад и успјешно развиће свих развојних стадијума, праћено типичним знацима напада (обилно лучење медне росе и развој гљиве чађавице).

Здравственим прегледима у другој половини вегетације утврђено је развиће Алеуроцантхус спиниферус и знаци јачег напада на ружи (Баошићи, Ђеновићи и по први пут у Херцег Новом) и на бршљану (Баошићи, Ђеновићи), развиће колоније на наличју винове лозе (Ђеновићи и по први пут у Шушњу) и вистерији-само имага (Кумбор). У Шушњу је, у септембру 2017. године забиљежен и нови домаћин, јапанска мушмула (Ериоботриа јапоница). 

Када говоримо о мјерама сузбијања препоручује се третирање инсектицидима, како у засадима цитруса тако и на свим биљкама које су до сада регистроване као домаћини. Издвојено сузбијање појединих биљака или биљних врста неће дати задовољавајуће резултате. Хемијско сузбијање може се вршити препаратима који се примјењују у сузбијању других врста лептирастих ваши: минерална уља, неоникотиноиди, органофосфати, у складу са упутством на препарату. Током вегетације, примјена неких од препарата са контактним или утробним дјеловањем препоручује се у вријеме појаве првих колонија. 

Производња садног материјала Цитрус Л., Фортунелла Сwингле, Понцирус Раф. и њихових хибрида мора бити слободна од Алеуроцантхус спиниферус. У случају присуства Алеуроцантхус спиниферус у производњи садног материјала врши се уништавање нападнутог биља, а остале биљке треба хемијски истретирати.

Штетни организам Алеуроцантхус спиниферус је регулисани штетни организам за биље Цитрус Л., Фортунелла Сwингле, Понцирус Раф. и њихове хибриде, осим плодова и сјемена, у складу са Правилником о фитосанитарним мјерама за спрјечавање уношења, ширења и сузбијање штетних организама и листама штетних организама биља, биљних производа и објеката под надзором („Сл.лист ЦГ”, бр. 39/11 и бр.80/16). Алеуроцантхус спиниферус се налази на Листи ИИ А одјељак И поменутог правилника, на којој су штетни организми чије се уношење и ширење забрањује у Црној Гори ако се утврди присуство тих организама на одређеном биљу или биљним производима.

У прилогу су слике Алеуроцантхус спиниферус са терена.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?