- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Почела јесења кампања оралне вакцинације лисица пр...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Почела јесења кампања оралне вакцинације лисица против бјеснила
Објављено: 17.10.2017. • 16:00 Аутор: Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Од 18.10.2017. године, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове - Министарство полјопривреде и руралног развоја уз подршку Делегације ЕУ у Црној Гори започиње 13. кампању оралне вакцинације лисица против бјеснила у Црној Гори. Вакцинација ће се спроводити избацивањем вакцина у облику оралних мамаца из авиона на подручју цијеле землје, осим у урбаним мјестима и воденим површинама, према усвојеном плану вакцинације, а у зависности од временских услова. У случају повољних временских прилика, дистрибуција вакцина трајаће пет до седам дана.
Бјеснило предстваља примарно болест дивљих и домаћих животиња која се на човјека преноси директним контактом са зараженом животињом (најчешће уједом). Вирус бјеснила је готово искључиво неуротропног карактера тако се болест манифестује симптомима централног нервног система и увијек завршава смртним исходом.
Због тога програм искорењивања бјеснила има за циљ прије свега да заштити здравље људи, па онда здравље животиња и обезбиједи добробит животиња. У ширем контексту, доприноси и бољем позиционирању Црне Горе на међународном тржишту.
Захваљујући кампањи оралне вакцинације дивљих животиња, укупан број случајева бјеснила у нашој земљи је значајно смањен, а од 2012. године није забиљежен ни један случај бјеснила код животиња. Пост-вакцинационим мониторингом и анализом података о вакцинацији, утврђена је висока ефикасност вакцинације на терену.
Због претходно најављене оралне вакцинације лисица Министарство пољопривреде и руралног развоја и Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове скрећу пажњу грађанима да се у наредном периоду, бачени мамци са вакцинама могу наћи у природи, па су зато потребне одређене мјере опреза:
а) Не треба додиривати мамце са вакцином, јер су они намијењени лисицама. Посебно важно је то објаснити дјеци.
б) Ако у свом дворишту, башти или на имању пронађете мамац вакцине за дивље животиње, ставите рукавице или пластичну кесу на руке и баците мамац у оближњу шуму.
ц) У случају да сте додирнули мамац незаштићеном руком, добро оперите руке детерџентом и водом. Такође, ако сте додирнули капсулу која се налази у унутрашњости вакцине-мамца, осим прања руку, потребно је да се обратите љекару.
д) Двије седмице након вакцинације, псе и мачке држите затворене и немојте им дозволити, као ни другим домаћим животињама, да буду у зони вакцинације.
Везани чланци:
Идентификација и регистрација животиња 05.12.2024.
Обавјештење за потрошаче 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?