- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Радионица о успостављању иновационог екосистема од...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Радионица о успостављању иновационог екосистема одржана у Технополису
Објављено: 23.10.2017. • 19:48 Аутор: Министарство науке
У организацији Министарства науке и Технополиса, а уз подршку ЕУ програма ТАИЕX, 19. и 20. октобра је одржана радионица о успостављању иновационог екосистема у Црној Гори. Предавачи су били маг. Домен БОЛЕ и маг. Изток ЛЕСЈАК из Технолошког парка Љубљана, и проф. др Диана КОПЕВА са Универзитета за националну и свјетску економију у Бугарској.
Предавачи су подијелили своје искуство и знање о најбољим ЕУ праксама у креирању повољног окружења и организационе структуре за развој иновација. Представљен је концепт ко-креације у дизајнирању политика и инструмената подршке за иновације, заснован на моделу вишеструке спирале (Qуадрупле Хелиx) и ЛЕАН методологије.
Поред ових разматрања, представљене су и студије случаја заједница у Словенији – Технолошког парка Љубљана, те цо-wоркинг простора у Јесеницама и Камнику. Ови примјери указују како се елементи система повезују у цјеловит и функционалан екосистем који затим постаје генератор развоја за читав град, регију, па и државу у цјелини. Технолошки парк Љубљана и његов развој од 1994. до данас препознат је од стране ЕУ као један од 20 примјера најбоље праксе у Европи. Након више година успјешног функционисања иновационог екосистема, само у прошлој години инвестирано је око 100 милиона ЕУР у стартапе у Словенији, од чега је само 5% националних инвестиција. Поред механизама за развој стартапа, представљене су и друге услуге које обезбјеђује парк, попут Б2Б (бусинесс то бусинесс) повезивања словеначких компанија са иностраним, у чему је Словенија веома успјешна тако да значајан број њених малих, технолошки напредних компанија сада продаје своје производе на великим тржиштима попут Кине, Индије, Ирана, Ирака и Израела. Технолошки парк Љубљана обавља и трансфер свог знања на бројне друге центре у региону и Европи. Било је и ријечи о услугама које пружају бизнис инкубатори својим станарина, са нагласком на „Леан“ методологију која се показала најефикаснијом у том домену.
Представници установа и организација које у Црној Гори дјелују на пољу иновација - Министарство науке, Универзитет Црне Горе, Технополис, НВО Дигитализуј.ме, М-тел Дигитална фабрика, студентска организација БЕСТ, УНДП, Привредна комора, кластери, са задовољством су пратили занимљива предавања и учествовали у дискусијама са гостима. Радионица је, осим едукацији, послужила и бољем умрежавање представника организација и договору о даљим корацима на успостављању дјелотворног иновационог екосистема у нашој земљи.
Везани чланци:
Засиједање Омладинског парламента 02.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?