Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Стрпљиво чекамо прве резултате истраживања

Објављено: 21.10.2017. 14:44 Аутор: Министарство економије
Изузетно охрабрује чињеница да постоје процјене које указују на то да у црногорском подморју постоје значајни ресурси угљоводоника, нафте и биогеног гаса. Задовољни смо да потврде да смо на правом путу долазе са више адреса, али важно је да и даље останемо објема ногама чврство на земљи, стрпљиво чекамо да компаније које су добиле права на истраживање раде свој посао и, понављам, стрпљиво сачекамо прве резултате истраживања, казала је Дневним новинама министарка економије Драгица Секулић.

Ministarstvo ekonomijeMinistarstvo ekonomije
Коментаришући извјештај који је показао да два блока у црногорском подморју, којима управља грчки Енергеан Оил&Гас, располажу са 144 милиона барела течних ресурса и 51 билион кубика природног гаса, Секулић истакла да је додатни разлог за задовољство тај што овакве процјене долазе од независног процјенитеља из Холандије.

"Познато је да област Јадрана важи за област богату угљоводоницима, да се одређени његови дјелови истражују и експлоатишу већ деценијама. Ми смо, управо вођени том чињеницом и неким ранијим, давним истраживањима која наводе на то да су такве претпоставке оправдане, покренули читав процес истраживања и производње угљоводоика за наше подморје. Свакако, оно што ни у једном тренутку нисмо жељели јесте да нашу спремност да уђемо један овако значајан, захтјеван и, прије свега, дуготрајан процес на било који начин поремете превелика очекивања", рекла је Секулић.

■ ДРЖАВИ ПРОЦЕНАТ И ПОРЕЗ НА ДОБИТ

Упитана да саопшти какве ће бенефите имати држава и грађани у случају евентуалног проналаска нафте у црногорском подморју, Секулић је саопштила да се о томе у овом тренутку може говорити само на основу онога што је законом и уговорима регулисано.

"Законском регулативном је уређено да приходи државе од истраживања и производње нафте и гаса представљају надоканада за произедену нафту и гас, која је заснована на запремини произведених угљоводоника, па тако зависно од дневне производње држави припада од два до 12 одсто производње, и порез на добит од производње угљоводоника у износу од 54 одсто", указала је Секулић.

Законом о порезу на упстреам активности је, како је подсјетила, предвиђено оснивање посебног Фонда у који ће се сливати 85 одсто прихода државе од ове активности, док ће државном буџету припасти 15 одсто.

■ СЛИЈЕДЕ СЕИЗМИЧКА СНИМАЊА

Осим грчке компаније Енергеан Оил&Гас, истраживање постојања угљоводоника у црногорском подморју врши и конзорцијум Ени и Новатек, са којим је Влада потписала уговор у септембру прошле године. Они су од тада, каже Секулић, урадили припремне радње за сеизмичка снимања, као и Студију процјене утицаја на животну средину за сеизмичка снимања.

"У току је јавна расправа за поменуту студију, гдје се заинтересована јавност може укључити и дати коментаре на овај процес. У складу са уговором, и овај конзорцијум, и грчки Енергеан почеће са сеизмичким снимањима током сљедеће године. Након тога слиједи стандардна обрада и интерпретација сеизмичких, геофизилких и геолошких података", појаснила је Секулић, додајући да је истражна фаза, која траје седам година за оба концесионара, подијељена на два периода, те да нас у наредне четири године очекују интензивна сеизмичка истраживања и дубока истражна бушења.
Бојана Деспотовић
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?