Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРЕДСТАВНИЦИ УПРАВЕ САСТАЛИ СЕ СА УДРУЖЕЊЕМ „ЕУРОГУСИЊЕ“

Објављено: 27.10.2017. 21:30 Аутор: Управа за дијаспору

У оквиру прве посјете Управе за дијаспоре исељеничким организацијама у Њујорку је дана 21.10.2017.године у просторијама Генералног конзулата Црне Горе одржан састанак представника Управе са представницима удружења „Еуро Гусиње“. Састанку су присуствовали директор Управе за дијаспору мр Предраг Митровиц, посланик и члан Одбора за међународне односе и исељенике Скупштине Црне Горе Ервин Ибрахимовиц, генерални конзул Црне Горе у Њујорку, амбасадор Жељко Стаматовић, конзул Амер Цикотић и шефица Одсјека за статусно правна питања, финансије и исељеницке књижице у Управи Елвира Бектеши.

Испред удружења Еуро Гусиње састанку су присуствовали потпредсједник Савјета за сарадњу са исељеницима Руждија Јаровиц и чланови УО овог удружења Рафет Хот и Зумбер Радончић.

На састанку је било ријечи о активностима удружења „Еуро Гусиње“, организацији и начину рада, пољу дјеловања и плановима. Еуро Гусиње је основана као непрофитна хуманитарна организација са циљем прузања помоци угрозеним и онима којима је потребна помоц.  Од свог оснивања реализовали су више хуманитарних акција, усмјерених према Гусињу, али, како истичу, помажу свима и често реализују акције за угрожене и из других крајева Црне Горе. Раде по принципу пројекат, доказ и на крају обезбједјивање финансија.

Такодје је разговарано о активностима и плановима рада Управе за дијаспору. Директор Управе за дијаспору мр Предраг Митровић је указао да се ради о првој посјети представника Управе исељеничким организацијама у Америци, те да је циљ посјете да се Управа ближе упозна са радом и активностима наших удружења на овом континенту, као и да представи своје активности и пројекте.

Митровић је казао да је Управа за дијаспору основана октобра 2013. године, као и да је на плану унапређења и јачања односа Црне Горе са исељеништвом у овом кратком периоду од свега четири године, урађено много. Од усвајања првог закона у овој области, формирања Савјета за сарадњу са исељеницима као савјетодавног тијела Владе Црне Горе, додјеле првих награда за допринос исељеницима и исељеничким организацијама, до усвајања Стратегије сарадње Црне Горе са исељеницима којима су прописане конкретне мјере које би требало резултирати јачањем културне, научне, привредне и укупне сарадње матице и исељеништва.

Митровић је такодје казао да је ове године у Петњици по први пут организована манифестација “Дани исељеника” која ће сљедеће године бити организована у Гусињу.  Наглашавајући да су отворене и друге бројне могућности сарадње, он је позвао чланство удружења на размјену информација и ближу сарадњу са Управом.

У наставку разговора било је ријечи о постпуку избора чланова у Савјет, те праву предлагања кандидата за избор, исељеничкој књижици са чијим издавањем ће Управа почети до краја текуће године, привредној сарадњи матице и дијаспоре, питању држављанства и др.

Обострано је закључено да је досадашња сарадња била добра, али и да је посјета представника Управе за дијаспору удружењима у Америци итекако важна како због личног упознавања са чланством, размјене информација и  договора око будуће сарадње.

Uprava

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?