Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПРЕДСТАВНИЦИ УПРАВЕ САСТАЛИ СЕ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА БОШЊАЧКОГ САВЕЗА ЦРНЕ ГОРЕ - ЊУЈОРК

Објављено: 30.10.2017. 20:25 Аутор: Управа за дијаспору

У оквиру прве посјете Управе за дијаспоре исељеничким организацијама у Њујорку је дана 21.10.2017.године у просторијама Генералног конзулата Црне Горе одржан састанак представника Управе са представницима Бошњачког савеза Црне Горе –Њујорк (БСЦГ НY). Састанку су присуствовали директор Управе за дијаспору мр Предраг Митровиц, посланик и члан Одбора за међународне односе и исељенике Скупштине Црне Горе Ервин Ибрахимовиц, генерални конзул Црне Горе у Њујорку, амбасадор Жељко Стаматовић, конзул Амер Цикотић и шефица Одсјека за статусно правна питања, финансије и исељеницке књижице у Управи Елвира Бектеши.

Испред БСЦГ НY састанку су присуствовали предсједник Есад Растодер и замјеник предсједника Исмет Растодер.

Амбасадор Жељко Стаматовић је у улози домаћина поздравио присутне, пожелио им добродошлицу, кратко представио и упутио на отворен разговор о свим питањима од интереса за исељеништво. Стаматовић је изразио задовољство са досадашњом сарадњом Конзулата са БСЦГ НY и нагласио да је Генерални конзулат Црне Горе у Њујорку од свог оснивања отворен за све исељенике и њихове организације, те да се у границама својих могућности максимално труди да изадје у сусрет свим захтјевима.

Говорећи о БСЦГ НY предсједник овог Савеза Есад Растодер је казао да је Савез основан са циљем повезивања и заштите права Бошњака, али и свих грађана Црне Горе. Нагласио је да Савез има бројно чланство, да подржава званичну спољну политику Црне Горе и нарочито поздравља приступање НАТО савезу.

Исмет Растодер је казао да је у протеклих десетак година од када је основан Савез имао успоне и падове, али да је увијек у јединству окупљао своје чланове и уважавао њихова мишљења.

Директор Управе за дијаспору мр Предраг Митровић је, говорећи о сарадњи матичне државе са својим исељеништвом, набројао и ближе објаснио активности Управе за дијаспору, наглашавајући да је сарадња посебно унапријеђена усвајањем Закона о сарадњи са исељеницима.

У наставку разговора говорено је о недостацима овог акта посебно у дијелу који се тиче начина предлагања кандидата за чланове Савјета из реда представника исељеника, исељеничкој књижици и одређеним бенефитима који би се требали везати за посједовање овог документа.

Директор Митровић је искористио прилику да честитао господину Есаду Растодеру избор за предсједника Америчко-канадске Уније, а господину Исмету Растодеру избор за предсједника Скупштине Уније. Обострано је закључено да формирање Америчко Канадске Уније отвара могућност за другачији начин рада и уједињење дјеловања свих исељеничких организација на овом континенту. Наглашавајући да се ради о доброј замисли, Митровић је казао да је Унију потребно водити на мудар начин, уз поштовање независности и различитости свих њених чланица, а у циљу њеног јачања и привлачења новог чланства.

Саговорници су се сложили око важности посјете Управе за дијаспору САД-у, те прилике да се и лично поприча и отворе нове могућности за сарадњу измедју Управе и исељеничких организација које дјелују у САД-у. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?