Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана јавна расправа о иновираном Нацрту Стратегије научноистраживачке дјелатности

Објављено: 24.11.2017. 20:45 Аутор: Министарство науке
Ministarstvo nauke Ministarstvo nauke 
Јавна расправа о иновираном Нацрту Стратегије научноистраживачке дјелатности (2017-2021) с Акционим планом одржана је данас, 24. новембра, у просторијама Министарства науке. Након расправе, Нацрт Стратегије усвојен је на шестој сједници Сједници Савјета за научноистраживачку дјелатност.

Министарка Дамјановић је поздравила присутне и захвалила се радној групи за израду Нацрта Стратегије на труду који су уложили у претходном периоду. Резиме Нацрта представила је чланица Савјета НИД др Нина Радуловић, која се осврнула на кључне тачке текста, образложила циљеве, као и мјере који су изложени у Стратегији. Радуловић је истакла да је примјењен научни приступ, по узору на мање земље попут Малте, а све у циљу стварања оквира за активно унапријеђивање науке у Црној Гори и позиционирање на међународној сцени.

Према ријечима министарке Дамјановић, текст Нацрта Стратегије, на који се може дати мишљење до 28. новембра, је резултат намјере Министарства науке да реализује три главна циља: побољшање истраживачких капацитета, међународна сарадња и умрежавања, као и јачање сиенергије између науке и привреде. Такође, мора се створити атрактиван амбијент за младе људе, те искористити потенцијал научне дијаспоре, која сигурно може понудити иновативна рјешења за унапријеђење науке у Црној Гори.

-Циљ нам је побољшање људских ресурса и истраживачких капацитета путем запошљавања младих људи, прије свега доктораната на универзитетима, али и у привреди, а потом омогући рад на истраживачким и иновативним пројектима који ће имати активну компоненту интернационализације, тј. мобилности, казала је министарка.

С тим у вези, подсјетила је да је Црна Гора ове године постала члан ЦМС експеримента у ЦЕРН-у, у којем већ ради група истраживача из наше земље, а Министарство ускоро очекује позитиван одговор и за пуноправно чланство у највећим организацијама за молекуларну биологију ЕМБЛ и ЕМБО, са сједиштем у Њемачкој.

Циљ Министарства науке за наредну годину је финансирање научноистраживачких и иновативних пројеката који ће бити усмјерени ка крупнијим, развојним пројектима и имати за циљ технолошки опоравак Црне Горе. Министарка Дамјановић је нагласила да ће на овај начин Министарство утицати на смањење одлива талената, али на отварање истраживачких позиција у приватном сектору.

На расправи је донијет заједнички закључак да је неопходно успоставити активну интеракцију између науке и привреде, те повезати приватни и академски сектор.

Министарка се током расправе осврнула и на повећање буџета Министарства науке, које је резултат позитивног повраћаја уложених средстава у програму Хоризонт 2020, а што ће омогућити да се наредне године отпочне са реализацијом планираних активности.

Након јавне расправе, Савјет за научноистраживачку дјелатност се на данашњој сједници бавио, између осталог, текућим питањима, као и активностима за наредни период.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?