Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Каиро: Жене из угла одрживог развоја

Објављено: 27.11.2017. 19:19 Аутор: ПР Служба

Министарска конференцијиа о јачању улоге жена у евро-медитеранском друштву свечано је отворена синоћ у Каиру, Арапска Република Египат, пријемом који организован за представнике/ице држава чланица Уније за Медитеран.

Министар за људска и мањинска права Мехмед Зенка поручио је да је држава Црна Гора препознала потребу за јачањем квалитативног и квантитативног учешц́а жена у јавном животу, сфери њиховог економског оснаживања, те борби против насиља над женама и насиља у породици. Зенка је нагласио да је јасна неопходност трансформације друштвених норми и ставова како би се осигурала родна равноправност и да државе чланице Уније за Медитеран у том контексту  имају примарну одговорност за подизање свијести својих грађана у циљу помагања при уклањању родних стереотипа и социо-културних баријера за остваривање родне равноправности.

Министар је поновио да је Црна Гора постала 29. чланица иницијативе "Партнерство за једнаку будуц́ност", посвец́ене економском и политичком оснаживању жена на националном и глобалном нивоу, што говори о њеној препознатљивости у промовисању својих политика и пројеката из области родне равноправности.

Зенка је на конференцији казао да Влада Црне Горе  и ресорне институције кроз различите законодавне и институционалне механизме за родну равноправност, улажу значајне напоре на елиминацији дискриминације жена и, да у том правцу држава Црна Гора предузима опште и посебне мјере. Он је навео да је црногорски Закон о родној равноправности из 2015. у потпуности усклађен са међународним стандардима, те да је остваривање женских права садржано и у одредбама осталих законских прописа  и стратешким документима  за интегрисање родних политика.

Он је изнио очекивање да ће ова иницијатива покренути једну нову енегрију и дати посебан импулс јачању улоге жена не само у земљама Медитерана, већ да ће у контексту Агенде за одрживи развој до 2030, допринијети остваривању глобалног циља успостављања пуне родне равноправности.

На четвртој Министарској конференцији у организацији Уније за Медитеран, Европске комисије и Хашемитске Републике Јордан, констатовано је да, и поред позитивних помака у вези са учешц́ем жена у друштвеном, економском и политичком одлучивању, препреке у пуном остваривању њихових орава и даље постоје.



Конференција је поставила за циљ потврду посвец́ености гарантовању остваривања родне равноправности и оснаживања жена и дјевојчица и њиховог пуног и једнаког уживања свих људских права и основних слобода. Намјера је да се осуде сви облици насиља и дискриминације жена и дјевојчица и да се  државе обавежу на предузимање неопходних мјера и политика за елиминацију родно засноване дискриминације.

У оквиру Конфренције усвојена је Декларација о јачању улоге жена у друштву која  ће у наредном период пружати потребне смјернице за унапријеђење политике оствартивања једнаких могућности у евро-медитеранском друштву и шире.

Министарство за људска и мањинска права

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?