- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Саопштење: Завршен Бизнис караван у Подгорици: Нов...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Саопштење: Завршен Бизнис караван у Подгорици: Новим пројектом до веће подршке домаћим производима
Објављено: 06.12.2017. • 21:54 Аутор: Министарство економије
Министарство економије ће, заједно са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и Привредном комором Црне Горе (ПКЦГ), у сљедећој години реализовати пројекат који има за циљ обезбјеђивање боље видљивости домаћих производа у трговинским ланцима, најавила је министарка економије Драгица Секулић након данашњег Бизнис каравана који је одржан у Подгорици.
„Црногорски произвођачи немају толико проблем са откупом својих производа, колико са тим да ви не знате да је то црногорски производ или се он налази на неком непримјетном мјесту у нашим трговинама, као посљедица много већег лобирања великих произвођача који су присутни у нашим трговинама, а функционишу у окружењу“, казала је министарка Секулић.
Намјера је, како је додала, да се кроз најављени пројекат подстакне економски патриотизам на начин што ће Министарство економије, у сарадњи УНДП-јем и ПКЦГ, закупити одређени број полица у трговинама.
„И да те полице буду бренидране, да се на њима налазе црногорски производи и да грађани знају да куповином производа са тих полица могу дати свој допринос црногорској привреди и економији. Наћи ћемо начин да сви који изразе интересовање, и имају доказ да производе у Црној Гори, нађу своје мјесто. Све то ће пратити и прављење базе података шта се све производи у Црној Гори“, казала је министарка Секулић.
Сумирајући утиске са досадашњих бизнис каравана, министарка Секулић је казала да је од свих програма подршке највише ефеката имала Уредба о подстицању директних инвестициј, с озиром на износ средстава опредијељених за њу.
„Од других програма, најбоље су се показали програми за развој кластера, за увођење међународних стандарда у пословање и за модернизацију прерађивачких капацитета. То су програми код којих смо имали 100 процентно искоришћење и код којих смо за сљедећу годину добили веће буџете како бисмо имали више средстава да их опредијелимо за те намјене“, казала је министарка Секулић.
На питање новинара да издвоји најчешће примједбе привредника на пословни амбијент у Црној Гори, министарка је казала да привредници који се баве занатством, прерадом, производњом и слично се често суочавају са недостатком радне снаге.
„Оно што генерално привреду мучи, а што мени често замјерају да то није реално стање, а ја морам да пренесем оно што чујем од привредника, јесте недостатак стручне радне снаге. Друга ствар на коју се привредници често жале је неконкурентност оних који се баве својом дјелатношћу под окриљем сиве економије“, казала је министарка Секулић.
Градоначелник Главног града Подгорица Славољуб Стијеповић поздравио је одржавање оваквих догађаја, истичући да су привредници били у прилици да се упознају са свим подстицајима које даје како Министарство економије, тако и Главни град.
“Што се тиче Града, познато је да смо препознати као локална управа која је међу првима основала Биро за економску сарадњу и подршку бизнис заједници у склопу којег ради Бизнис центар који пружа помоћ предузећима када су пред њима највећи изазови, а то је на самом почетку, на више начина. Прво им уступамо канцеларијски простор бесплатно за двије године, као и рачуновођствене услуге у првој години пословања“, истакао је градоначелник Стијеповић.
Он је подсјетио да Главни град ствара и повољне тржишне услове за пословање, кроз константно умањење накнада за привреду.
„У наредном периоду у плану је реализација више инфраструктурних пројеката у вриједности од преко 100 милиона еура. Инвестиције тог реда величине активирају читав репро ланац и шанса су за многа мала и средња предузећа, грађевинске, али и услужне дјелатности“, казао је градоначелник Стијеповић.
Потпредсједница Привредне комора Црне Горе (ПКЦГ) Љиљана Филиповић казала је да ПКЦГ од 2009. године систематично реализује пројекаст Добро из Црне Горе, који афирмише квалитетне домаће производе.
„До сада смо успјели да имамо 21 произвођача и 95 њихових производа. Истраживања ПКЦГ из године у годину показују да је у свијести потрошача веома присутно то да куповином домаћих производа помажу себи, своју економију, запошљавају своју дјецу, плаћају порезе својој држави“, казала је Филиповић.
Према њеним ријечима, ПКЦГ ће наставити да ради на расту конкурентости домаћих производа.
„Или једноставно речено – утакмицу треба добити на свом терену, па тек онда ићи даље. Дакле, домаћи произвођачи не могу ићи у иностранство уколико не буду јако добро позиционирани у својој кући“, закључила је Филиповић.
Менаџер кластера Пробај домаће Велимир Ђоковић, казао је да је један од основних циљева овог кластера, који окупља 20 произвођача са простора Црне Горе, промоција и подршка произвођачима у свим сегментима њиховог рада – од производње, промоције, представљања, па до заступљености на тржишту.
„За пола године, колико је кластер регистрован, наша искуства су веома позитивна зато што чланови кластера појединачно, али и кластер као колективитет, бивају све више препознати од стране грађана Црне Горе, што води ка већој потрошћи домаћих производа“, казао је Ђоковић.
КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Везани чланци:
Почео циклус обуке за корпоративно управљање 03.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?