- Влада Црне Горе
Министарство правде Одржани јавни часови о борби против насиља над жен...
Одржани јавни часови о борби против насиља над женама и насиља у породици за ученике/це из Бијелог Поља, Берана и Тивта
У Бијелом Пољу, Беранама и Тивту су претходних дана одржана три тематска часа о проблему и борби против насиља над женама и насиља у породици за ученике/це основног и средњег образовања. Часови су одржани у организацији Министарства за људска и мањинска права, у сарадњи са канцеларијом УНДП-а и Мисијом ОЕБС-а у Црној Гори, као и општинама Бијело Поље, Беране и Тиват, поводом обиљежавања кампање “16 дана активизма у борби против насиља над женама”.
У Бијелом Пољу јавни час је одржан у ЈУ “Центар за културу”, а циљна група су били ученици/це осмих и деветих разреда основних школа: “Душан Кораћ”, “Ристо Ратковић” и “Марко Миљанов” из Бијелог Поља. Ученике/це и њихове наставнике/це су поздравили г-ђа Немша Омерхоџић, потпредсједница Скупштине општине Бијело Поље, начелница Биљана Пејовић, испред Министарства за људска и мањинска права, као и Александра Вујисић, сарадница у Мисији ОЕБС-а у Црној Гори.
У Беранама, циљна група су били ученици/е трећег и четвртог разреда ЈУ Гимназије “Панто Малишић”. Присутнима у Беранама су се обратили директор гимназије, Сретен Лутовац, координаторка за родну равноправност у општини Беране, г-ђа Фатима Међедовић Беговић, начелница Одјељења за послове родне равноправности у Министарству за људска и мањинска права, као и Александра Вујисић, испред Мисије ОЕБС-а у Црној Гори.
У Тивту је одржан тематски час о проблему и борби против насиља над женама и насиља у породици за ученике/це завршних разреда у ЈУ СМШ “Младост”. Директорица школе, Јованка Вујачић је изразила задовољство организованим часом на ту тему и истакла како школа подржава све активности које спроводи Општина.
Након поздравних ријечи и упознавања са радом и надлежностима Министарства за људска и мањинска права и сарадњом између Министарства са општинама, са ученици/ама је разговарано о томе да ли су се досад сусретали са насиљем, да ли знају који су то облици насиља, као и о механизмима заштите, као и њиховим ставовима и перцепцијама о родној равноправности и родно заснованом насиљу.
Ученицима/ама у сва три града је приказана нумера музичког састава групе Wхо Сее, под називом “Моја Маре” и истраживање које је спроведено о насиљу над женама. Због тога што је нарочито важно да се младима пошаље порука визуелног садржаја, Систем УН-а је за ову кампању ангажовао познату црногорску групу Wхо Сее да сними поменути видео спот. Истраживање је представљено кроз видео анимацију резултата истраживања које је спроведено у склопу програма који реализују УНДП и Министарство за људска и мањинска права, уз финансијску подрску Делегације Европске уније у Црној Гори. Анимација је обухватила податке о томе колико је насиље присутно, да ли се и колико пријављује, који су његови облици.
У оквиру кампање "16 дана активизма борбе против насиља над женама" позивамо све да јавно говоре о овом проблему, уз укључивање свих субјеката који могу допринијети превенцији и спрјечавању ове негативне појаве.
Министарство за људска и мањинска права