Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Препоруке Савјетодавне службе пољопривредницима поводом најављеног невремена

Објављено: 09.12.2017. 15:34 Аутор: МПРР
Поводом најављеног невремена у виду појачаних снијежних падавина, олујног вјетра и јаке кише током наредних осам дана, Савјетодавна служба у биљној производњи Министарства пољопривреде позива пољопривредне произвођаче чија производња може бити угрожена овим временским приликама, да појачају позорност, реагују превентивно, и у случају потребе ураде све могуће агротехничке и механичке мјере, како би избјегли евентуалну штету. То се посебно односи на објекте у којима се производња одвија у заштићеном простору, као што су пластеници, али и засаде воћа.

На важност правовременог дјеловања, као и поштовања препорука у периоду невремена указује и искуство из неких претходних година, када су поједини пољопривредници претрпјели значајне штете. Стога, овом приликом, подсјећамо произвођаче на одређене препоруке.

Да би заштили пластеник од снијежног покривача пољопривредни произвођачи треба на вријеме да реагују и да не дозволе да се снијежни покривач формира на крову пластеника. Прије свега, потребно је обезбиједити и на крову монтирати прскалице - распрскиваче и са првим пахуљама снијега пустити воду кроз систем, како би се елиминисало стварање сњежног покривача који најчешће проузрокује пуцање фолије, а може довести и до кривљења или ломљења конструкције.

Произвођачи који нијесу у могућности да обезбједе распрскиваче, а имају мање пластенике, могу са земље, помоћу цријева са већим протоком воде, да онемогуће стварање сњежног покривача.

У случају да се закасни са пуштањем воде и на пластенику се формира снијежни покривач, не треба накнадно укључивати распркиваче, јер неће бити позитивног ефекта, већ супротно. Опасност постоји и код превише ниских температура, јер долази до смрзавања воде, посебно у ноћним сатима и у тим случајевима добро је импровизовати продужене алатке са тупим врховима за чишћење снијега, да се не оштети фолија.

Како би се спријечило измрзавање поврћа, прије свега лиснатог које се гаји у зимском периоду у заштићеном простору, потребно је обезбиједити адекватно догријавање. Произвођачи који немају гријање у пластеницима морају обезбиједити догријавање са плинским гријачима, радијаторима, електричним гријалицама и сличним изворима топлоте. Усјеве у овом периоду треба прекрити агротекстилом (агрил, лутрасил), да би се покушало спријечити смрзавање поврћа.

Штетном дејству сњежног покривача и олујног вјетра посебно су подложни они пластеници који нијесу изграђени према савременим стандардима, односно они који немају атест да могу поднијети терет и до 100кг/м2.

Када је ријеч о воћним засадима, воћке се сада налазе у фази зимског мировања што их чини отпорнијим на ниске температуре, али не и на терет који може проузроковати висок снијежни покривач на њима. Сув и прозрачан снијег не може нанијети велике штете гајеним биљкама, али у случају пада мокрог снијега или ледене кише која остаје на гранама може узроковати оштећења на воћарским културама у виду смрзавања, пуцања и ломљења, посебно на младим и тањим гранама.

С обзиром да је ријеч о могућем физичком оштећењу биљака, мјера коју треба предузети ради заштите воћака од виског снијежног покривача јесте, прије свега, физичко отресање грана.

За разлику од утицаја снијега на воћне културе и пластеничку производњу, снијег погодује озимим ратарским културама, јер их штити од ниских температура и такозване голомразице (штетна појава код озимих житарица изазвана наизмјеничним смрзавањем и одмрзавањем површинскога слоја тла, чиме се коријење одваја од тла). Снијежни покривач, такође, штити земљиште од прејаког хлађења. Што је висина снијежног покривача већа то је заштита озимих житарица боља.

Савјетодавна служба у биљној производњи Министарства пољопривреде и руралног развоја
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?