- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Реаговање: МАНС не врши истраживање, већ манипулиш...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање: МАНС не врши истраживање, већ манипулише јавно доступним подацима
Објављено: 10.12.2017. • 21:51 Аутор: Министарство економије
Поводом „истраживања“ НВО МАНС, које се базира на јавно доступним и лако провјерљивим подацима, а у оквиру којег је „истражено“ да Влада Црне Горе додјељује концесије за изградњу малих хидроелектрана (мХЕ) у Црној Гори, Министарство економије саопштава сљедеће:
Црна Гора није произвољно кренула у искоришћавање обновљивих извора енергије, како то тврде у НВО МАНС, већ је ријеч не само о обавези коју има као будућа чланица Европске уније и актуелна чланица Енергетске заједнице (ЕЗ), већ и о савјесној обавези коју свака држава свјесна значаја употребе „чистих“ извора енергије треба да прихвати.
Дакле, тврдња НВО МАНС да ЕУ директива 2009/28/ЕЦ о промоцији употребе енергије из обновљивих извора није обавезујућа за Црну Гору апсолутно није тачна. Управо је Министарски савјет ЕЗ 2012. године донио Одлуку о националном циљу коришц́ења енергије из обновљивих извора, који представља удио енергије из обновљивих извора у укупној бруто финалној потрошњи енергије, а која обавезује Црну Гору да имплементира Директиву 2009/28/ЕЦ о промоцији коришц́ења енергије из обновљивих извора у свој законодавни систем, као и обавезу да оствари национални циљу у износу од 33% до 2020. године.
Да је НВО МАНС заиста спровела било какво истраживење, не би прећутала чињеницу да се чак 19, од 28, земаља ЕУ у почетку подстицања производње из ОИЕ одлучило да користи феед-ин тарифе као једини или један од механизама подстицаја.
Такође, да је МАНС-у заиста стало да објективно информише јавност о овом процесу, потрудила би се да објасни који су то све могући начини и механизми подстицаја производње из ОИЕ, и дошла би до закључка да су се управо феед-ин тарифе показале као најефикаснији механизам подстицања у Европи, због чега се и Влада Црне Горе опредијелила за њега.
Најзад, када је у питању МАСН-ово „истраживање“ о томе ко су власници мХЕ у Црној Гори, Министарство економије се неће бавити политикантским стварима и само може поновити да закон прописује јасне услове и процедуре за додјелу концесија путем енергетске дозволе или јавног позива и омогућава свим заинтересованим странама да у транспарентним и недискриминаторским условима учествују у том процесу.
КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ОДНОСЕ СА ЈАВНОШЋУ
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
Везани чланци:
Извјештај о спроведеној јавној расправи - Закон о измјенама и допунама Закона о услугама 30.12.2024.
Завршена друга Обука о корпоративном управљању 20.12.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?