Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворена регионална конференција „Животна средина и грађани Балкана – улога и одрживост цивилног друштва” у Београду

Објављено: 13.12.2017. 14:19 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Регионална конференција „Животна средина и грађани Балкана – улога и одрживост цивилног друштва” окупила је током првог дана у Београду више од 100 представника цивилног друштва, међународних организација, институција влада у региону и локалних самоуправа.

Отварање конференције обиљежило је обраћање Ивана Карића, државног секретара Министарства заштите животне средине Републике Србије, Саше Радуловића, државног секретара у Министарству одрживог развоја и туризма Црне Горе, као и представника међународне заједнице.

Конференцију је отворио извршни директор Регионалног центра за животну средину за Централну и Источну Европу, Михаил Димовски, наглашавајући да овај скуп представља спој свега за шта се РЕЦ залаже – транспарентност, одрживи развој и успјешне европске интеграције, кроз промовисање сарадње између влада, невладиног сектора, бизниса и других заинтересованих јавности.

Саша Радуловић, државни секретар у Министарству одрживог развоја и туризма Црне Горе и новоизабрани предсједник Генералне скупштине РЕЦ-а, у свом обраћању је истакао регионалну димензију: „Преузимајући дужност предсједника Генералне скупштине Регионалног центра за животну средину рекао сам да ће фокус током мог мандата бити на промоцији регионалне сарадње као кључног алата за достизање значајних и трајних резултата. Чврсто вјерујем да РЕЦ, са својом успостављеном мрежом, има јединствену позицију у јачању регионалне сарадње на нивоу различитих актера – од владиних институција, преко бизниса, фондација, непрофитних удружења, до организација цивилног друштва.“

Државни секретар Радуловић се осврнуо и на преговарачки процес са Европском унијом, напомињући да Црна Гора и Србија данас слове за лидере међу земљама кандидатима за чланство. „Овај процес је комплексан и захтијева сарадњу и допринос великог броја актера, гдје цивилно друштво, са експертизом и искуством које има, заузима једну од кључних улога. Ништа мање је важна и корективна улога овог сектора у комплексним областима као што је животна средина, док експертским знањима значајно може да допринесе даљој изградњи партнерских односа“, закључио је.

Учесници конференције су током првог дана могли да чују и успјешне примјере заговарања у области животне средине из региона, дискутују о значају партиципације грађана и размотре могуће начине за унапређење сарадње између организација цивилног друштва и локалних власти, гдје је представљено и искуство општине Тиват.

Конференцију организује РЕЦ Канцеларија у Србији у оквиру Програма подршке организацијама цивилног друштва у Србији у области животне средине – ЦСОннецт, који финансира Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (СИДА).

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?