- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Говор министра Павла Радуловића на конференцији „З...
Говор министра Павла Радуловића на конференцији „Западнобалкански инвестицијски оквир – искуства и могућности“
Уважени учесници конференције,
Даме и господо,
Дозволите да изразим задовољство и поздравим, у име Министарства одрживог развоја и туризма, све учеснике Конференције посвећене искуствима и могућностима у оквиру Западнобалканског инвестиционог оквира.
Посебан значај данашњој Конференцији даје учешће мојих уважених колега министара, представника Европске уније и Уједињених нација: амбасадора Аива Орава, шефа Делегације ЕУ у Црној Гори и гђе Фионе Меклуни, сталне координаторке система УН и представнице УНДП-а у Црној Гори, као и уважених представника међународних организација и стручњака из Црне Горе и региона.
Скупови попут данашњег имају за циљ интензивирање и унапређење могућности за бољу искоришћеност доступних финансијских средстава у оквиру Западнобалканског инвестиционог оквира те презентовање најбољих пракси и приоритизације будућих корака за даљу, још успјешнију сарадњу међу актерима овог, веома значајног и ефикасног инструмента.
Западнобалкански инвестициони оквир, као заједничка иницијатива Европске комисије, Банке за развој Савјета Европе, Европске банке за обнову и развој, Европске инвестиционе банке, а касније Њемачке развојне банке и Свјетске банке и других билатералних донатора, профилисао се као један од кључних механизама којим ЕУ, кроз финансијску подршку реализацији стратешких инфраструктурних пројектима у земљама западног Балкана даје замајац и подстиче политичку одлучност у процесу европских интеграција, снажећи упоредо све аспекте регионалне сарадње.
Пројектна оријентација чини овај нови вид сарадње ЕУ и држава Западног Балкана јединственим извором нових инвестиција које ће имати значајан утицај не само на државу корисницу, у овом случају Црну Гору, већ ће кроз одређене пројекте директно повезати како земље региона, тако и регион са остатком Европе.
Национална инвестициона комисија је на ИИ сједници одржаној 15. фебруара 2017. године усвојила нову Методологију за избор и степен градирања приоритетних инфраструктурних пројеката, а Министарство одрживог развоја и туризма било је задужено да усклади састав Секторске радне групе за област животне средине сходно потреби ажурирања Секторске јединствене листе инфраструктурних пројеката. Листа приоритетних инфраструктурних пројеката усвојена је на сједници Националне инвестиционе комисије 26. јуна 2017. године, а потом и на сједници Владе 10. јула ове године. Циљ је, наравно, да се знатан износ средстава за реализацију пројеката на Листи обезбиједи управо кроз Западнобалкански инвестициони оквир.
Када је животна средина у питању, Листа садржи 36 пројеката подијељених на сљедеће подобласти: управљање отпадом, отпадне воде, водоснабдијевање, заштита природе, заштита од поплава и цивилна заштита.
Пројекти у области животне средине препознати су као веома значајни и усмјерени су како на техничку подршку, тако и на инвестиције.
У оквиру два позива за техничку подршку, додијељена су средства намијењена изради тендерске документације за пројекте из области отпадних вода и водоснабдијевања за општине Беране, Рожаје, Цетиње, Плав, Андријевица и Улцињ, вриједности 700.000 еура, (реализација пројекта предвиђена је до краја 2018. године), као и 540.000 еура за Израду пројектне и тендерске документације за пројекте из области отпадних вода и водоснабдијевање за општине Беране, Пљевља, Рожаје, Цетиње, Колашин, Мојковац и Плав (апликација одобрена у 2016., и реализоваће се до краја 2019. године).
Што се тиче инвестиција, у Општини Андријевица у завршној фази је реализација пројекта „Реконструкција градског водовода Кркори “, за који су добијена грант средства у износу од 400.000 еура. Извођење радова на овом пројекту је завршено.
Неумањујући значај, осталих инвестиција, највећу пажњу, како због импликација на највећи број становника, тако и због величине додијељених грант средстава, завређују два уговора за додијељена грант средства од стране WБИФ-а: 1 милиона еура бесповратних средстава (износ додијељеног гранта је 1,15 милиона еура) за техничку подршку (надзор за изградњу) у 2016., као и Уговор о гранту потписан у септембру 2017. у износу од 8,8 милиона еура (износ додијељеног гранта је 9 милиона еура, али је Уговор потписан на износ од 8,8 милиона еура, умањен за накнаду за спровођење) за реализацију инвестиционих активности. Вриједност овог пројекта, који обухвата цјелокупни систем за третман урбаних отпадних вода, односно изградњу постројења за третман отпадних вода, укључујући и третман муља, изградњу канализационе мреже, је процијењена на износ од 50.350.000 еура.
У оквиру ИИИ позива за додјелу инвестиционих грантова припремљене су двије апликације:
- Изградња постројења за пречишћавање отпадних вода у општини Бијело Поље – И фаза изградње – 3.088.800,00 еура;
- Унапређење система водоснабдијевања и канализационе инфраструктуре на јадранској обали - Бококоторски залив - 9.146.050 еура.
У претходном периоду остварен је знатан прогрес, како у националним оквирима тако и региону у цјелости, који потврђује политичку посвећеност европским интеграционим процесима. Црна Гора је остварила завидан напредак на путу чланства у ЕУ и због тога нам је од изузетног значаја јачање димензије заштите животне средине и унапређење концепта одрживог развоја, управо кроз интензивнију искоришћеност могућности које пружа Западнобалкански инвестициони оквир. Наиме, на тај начин треба додатно да се подстакне и оснажи имплементација конкретних техничких облика сарадње којим се учвршћује политичка сарадња и стабилност и унапређује ефикасност различитих облика партнерства националних и међународних субјеката.
Зато очекујемо да кроз Западнобалкански инвестициони оквир у предстојећем периоду дефинишемо даље ефикасне облике техничке подршке земљама региона, како би се усмјериле и повезале националне потребе са подршком Европске Уније европској интеграцији региона, као и са перспективама и могућностима у оквиру Берлинског процеса.
Уважени учесници Конференције,
На крају, дозволите да још једном искажем пуну посвећеност Црне Горе јачању регионалне сарадње с крајњим циљем да очување животне средине и одрживи развој региона омогуће унапређење квалитета живота, очување природних ресурса и подстицај паметном, инклузивном, климатски отпорном и одрживом економском развоју региона југоисточне Европе.
Захваљујем вам се на пажњи и желим успјешан рад.